10 травня 2019 року в Середнянській дитячій школі мистецтв Ужгородського району відбувся двадцять перший конкурс словацької народної пісні «Золотий соловей» («Zlatý Slávik»). Основними завданнями конкурсу традиційно є виявлення і підтримка юних талантів, сприяння розвитку дитячої вокальної творчості, збереження словацьких народних традицій, узагальнення і вивчення передового досвіду роботи із словацьким фольклором. Засновники конкурсу – департамент культури   Закарпатської   облдержадміністрації, відділ культури Ужгородської райдержадміністрації Середнянська дитяча школа мистецтв і культурно-освітня організація «Матіца Словенска» на Україні – і цього разу зробили все для того, щоби втілити в життя всі поставлені завдання та провести конкурс на високому рівні.

Перед початком конкурсної програми всіх присутніх тепло привітали заступник директора Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, заслужений працівник культури України Василь Барановський, консул Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді   п. Яна Дворецка  і заступник голови культурно-освітньої організації «Матіца Словенска» на Україні п. Габріела Бровді .

Цього року в Середнє для участі в конкурсі прибуло 67 учасників з  Ужгородського, Перечинського, Великоберезнянського, Воловецького, Мукачівського, Тячівського, Хустського районів, Тячівської ОТГ, Перечинської ОТГ, Полянської ОТГ, міст Ужгорода, Мукачева і Чопа. Змагання проводилося у трьох вікових категоріях: І категорія – солісти-вокалісти та дуети віком від 10 до 11 років включно, ІІ категорія - солісти-вокалісти та дуети віком від 12 до 14 років включно, ІІІ категорія - солісти-вокалісти та дуети віком від 15 до 17 років включно.

Компетентне журі цього року очолила Надія Миколаївна Підгородська – голова циклової комісії «Академічний спів» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора, заслужений працівник культури України. До складу журі також увійшли: Барановський В.В. - заступник директора Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, заслужений працівник культури України; Ленарт Л.Д. – голова Президії Ради директорів дитячих мистецьких шкіл Закарпатської області, заслужений працівник культури України і Гайніш Й.Й.– голова культурно-освітньої організації «Матіца Словенска» на Україні. Журі з честю впоралося із своїм нелегким завданням і винесло наступне рішення щодо розподілу призових місць.

Перше місце у І категорії посіла Корда Леся (Великоберезнянська ДШМ). Друге місце розділили Вайдич Мар’ян (Середнянська ДШМ), Шпеник Катерина (Мукачівська ДШМ №1 імені С.Ф.Мартона) і Гальовчик Олександр (Ракошинська ДШМ). Третє місце у цій віковій категорії зайняли Симкіна Аліна   (Середнянська ДШМ), Ігнатоля Євгенія (Мукачівська ДШМ №1 імені С.Ф.Мартона), Газій Марія (Великолучківська ДШМ),   Величко Наталія   (Нижньоселищенська ДШМ) і Плав’яник Софія (Воловецька ДШМ). Серед дуетів у цій віковій категорії перше місце посів дует у складі: Копилець Марія – Половко Яна   (Тячівська ДШМ),   друге – дует  Ігнатоля Євгенія - Шпеник Катерина (Мукачівська ДШМ №1 імені С.Ф.Мартона), а третє місце   - дует Садовчук Ліана - Медвідь Владислава з Великолучківської ДШМ.

У ІІ категорії перше місце згідно кількості набраних балів виборола Попович Марія (Мукачівська ДШМ №2), друге місце посіли Титичко Євгенія (Великоберезнянська ДШМ) і Тороні Юліана (Мукачівська ДШМ №2), третє місце розділили  Голич Анастасія (Тарновецька ДШМ), Балог Валерія (Великолучківська ДШМ) і Беца Катерина (Воловецька ДШМ).     Серед дуетів у цій віковій категорії перше і третє місця не присуджувались, а другі місця посіли дуети у складі: Гнаткович Даніела – Гнаткович Евніка (Полянська ДШМ) і Баюр Віталіна – Пийтер Злата (Вишківська ДШМ).

У ІІІ категорії перше місце виборола Галас Валерія з Перечинської ДМШ, друге місце посіла Багінська Каріна з Мукачівської ДШМ №1 імені С.Ф.Мартона, а третє місце не присуджувалось. Серед дуетів у цій категорії перемогу святкував дует у складі: Ловска Кароліна – Туліпан Вікторія (Тячівська ДШМ).

Переможці і призери отримали дипломи і грамоти, а також цінні подарунки та пам’ятні сувеніри від організаторів конкурсу. Подяками за участь і сувенірами були також нагороджені всі учасники конкурсу.

Щирі слова подяки і бурхливі оплески присутніх за майстерне ведення програми конкурсу отримав також і вчитель СЗОШ І-ІІІ ст.№4 м.Ужгорода, незмінний ведучий конкурсних програм - неперевершений Янко Поханіч. Телевізійну версію конкурсу записували Габріела Бровді і Мілан Товт із словацької редакції телеканалу «Тиса-1».

Окремої подяки заслуговує велика робота всіх без винятку викладачів і концертмейстерів навчальних закладів, які готували учасників; а також робота керівників інструментальних колективів мистецьких шкіл, які забезпечили виступам учасників конкурсу якісний музичний супровід.

Учасники обласного конкурсу словацької народної пісні «Золотий соловей – 2019» роз’їжджалися по домівках з масою позитивних вражень від перебування на цьому святі словацького пісенного фольклору. Ми впевнені, що вони і надалі будуть розвивати свої вокальні дані, і ще не раз захочуть взяти участь у цьому мистецькому змаганні. До нових зустрічей у Середньому!

Оксана Ленарт, директор Середнянської ДШМ