Грудне вигодування або природне вигодовування  - складна динамічна та адаптивна система відносин між жінкою та ії дитиною, яка складається коли мати прикладає дитину до грудей, а дитина смокче груди. Майже 97% жінок можуть годувати малюків грудьми. Решті це протипоказано через певні фізіологічні особливості, гормональний дисбаланс, ВІЛ/СНІД чи інші проблеми із здоров'ям.

В Ужгородському районі, дітей грудного віку близько 2000, але на жаль не всі дітки знаходяться на грудному годуванні.

У грудному молоці все є збалансованим. У його ранкових порціях більше вуглеводів – дитина отримує заряд на весь день, у денних – більше білків , у вечірніх жирів. Грудне молоко найкраще, що може дати дитині мама. Воно збагачене жирними кислотами, які є «прискорювачами» дозрівання і розвитку центральної нервової системи, особливо у дітей, які народилися передчасно. Воно незамінне для зміцнення імунітету немовляти і містить всі необхідні вітаміни, мінерали та мікроелементи.

Починаючи з 01.08.2017 по 07.08.2017 рокупроводиться  Всеукраїнського Тиждень підтримки грудного вигодовування: «Підтримаємо грудне вигодовування разом!». В Ужгородському районі на базі  КЗ « Ужгородська районна лікарня» буде  проведений круглий стіл з лікарями загальної практики сімейної медицини, лікарями педіатрами, медичними сестрами на теми:1) «Грудне вигодовування - міцний якір для Сталого Розвитку». 2) «25 років Всесвітнього тижня грудного вигодовування - спільна праця для загального блага!». 3) «Грудне вигодовування – здоровий початок життя, як запорука поваги один до одного та піклування про світ, в якому ми живимо.

Грудне вигодовування – є ключовим елементом, який заставляє нас задуматись про те, якою цінністю є наше благополуччя на самому початку життя, як поважати один одного і турбуватися про світ, в якому ми живемо.

Батьки дітей мають обов’язково знати, що грудне– молоко їжа, яку в нормі повинна отримувати новонароджена дитина та дитина перших років життя. Воно натуральне, безпечне для дитини, завжди саме тієї температури, яка потрібна. Грудне молоко легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини, захищає малюка від різних інфекцій, алергій, сприяє формуванню власної системи імунітету, забезпечує ріст і розвиток немовляти, сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку . Дітки, які отримують грудне молоко, значно менше хворіють в майбутньому.

Також слід зауважити, що корисним  грудне вигодування є не лише для дітей, але і для матерів, які годують груддю. Під час грудного вигодовування в організмі матері виробляються захисні гормони, що знижують ризик виникнення в майбутньому раку грудей, матки і яєчників.. Також було доведено, що грудне вигодовування може запобігти розвитку в організмі жінки остеопорозу – захворюванню кісток, що розвивається після менопаузи. Чим довше жінка годує грудьми, тим більше шансів у неї залишатись молодою та здоровою.

Грудне вигодовування не тільки має переваги для здоров'я, але й допомагає створити тісний зв'язок між матір'ю і дитиною.

Пам'ятайте, що тривале вигодування материнським молоком одна з найголовніших умов, яка забезпечує розвиток і здоров'я малюка не тільки протягом періоду грудного вигодовування, але й в наступні періоди життя.

Тому близькі повинні допомогти жінці, оточити її увагою, взяти на себе частину домашніх обов'язків, щоб вона могла годувати малюка грудним молоком чим довше.

Кожна жінка повинна знати, що її молоко є найбільш повноцінною їжею для її дитини в перші 6 місяців життя, а за окремими спостереження і першого року життя.

Заступник головного лікаря Ужгородського

районного центру ПМСД   по материнству і дитинству                                                              М.Сідей