Всі ми звикли чути такі вирази як сексуальне або фізичне насильство над людиною. Але психологи також виділяють ще один тип знущань - психологічне насильство . Ви ніколи про це не чули? Але насправді дуже багато сімей, де дружини або діти піддаються психічному насильству з боку чоловіків.

      Будь-яку людину можна спотворити не тільки фізично, а й морально . У результаті такі емоційно неврівноважені люди починають надалі знущатися над оточуючими і близькими. І дуже часто такі слова як "любов" і "прихильність" для них нічого не означають. І ось в щасливого спільного життя починаються проблеми - це приниження і загрози з боку чоловіка. До рукоприкладства не доходить, але от словами можна образити і принизити нітрохи не гірше, ніж ударами. Багатьом жінкам знайомі подібні ситуації, адже вони - жертви психологічного насильства.

      Психологічне насильство в сім'ї може мати кілька граней . Так, це може бути повне придушення волі іншої людини або ж тотальний контроль над будь-якими діями. У сім'ях з дітьми емоційне насильство також може торкнутися і дитини. Давайте розберемося, що ж представляє із себе психологічне насильство?

       Психологічне насильство можна описати як постійне приниження людини, яке призводить до загальмування розвитку особистості та придбання низки патологічних властивостей характеру . Але цей опис вірно тільки для дітей, над якими психологічно знущаються. У відносинах дорослих психічне насильство проявляється двояко. Це може бути повний контроль з боку чоловіка або ж страх дружини перед ним. У будь-якому випадку такі відносини побудовані на тому, що один панує, а другий покірливо підкоряється і не може і слово поперек вставити.

       Найгірше те, що жертви психічного насильства вже звикли, що ними командують , а вони підпорядковуються, і здається, що спробувати щось змінити вже пізно. Але насправді це не так. Таких ситуацій не існує. Завжди є можливість сказати "Ні!" психологічному насильству і почати змінювати своє життя на краще.

Окремо варто згадати, що існують ситуації, коли будь-які вживаються спроби поміняти відносини в сім'ї один до одного неминуче призводять до конфліктів і рукоприкладства. Але в кожному разі, чоловік не прав, якщо не дає жінці права вибору і можливості висловитися з того чи іншого приводу.

       Та й жінки часто настільки звикли до такого життя, що у них вже немає сил щось міняти. А з появою дитини все може стати тільки гірше . Ще гірше справи можуть складуться, якщо психологічному насильству піддається дитина від попереднього шлюбу. У цьому випадку можна часто почути звинувачення дитину в тому, що він нездара, його виховують, годують, а подяки від нього немає ніякої. Найгірший варіант розвитку подій - це залякування дитини, її відкидання і фізичне насильство. Внаслідок такого звернення психіка дитини травмується, і надалі йому стане дуже важко оговтатися від подібних потрясінь.

        Але не можна дозволяти, щоб психологічне насильство тривало постійно , адже таке життя не призведе ні ту , ні іншу сторону ні до чого хорошого. Тому психологами розроблена спеціальна програма реабілітації, яка дозволяє як жертві, так і гвалтівнику навчитися правильно спілкуватися один з одним. З одного боку, жертва внутрішньо усвідомлює свої травми, примиряється з минулим. У результаті людина буде позбавлений від постійного стресу, який супроводжував його протягом декількох років. Гвалтівник ж у свою чергу повинен усвідомити, яке бути травмованим.

        Ви можете подумати, що тільки жертві психологічного насильства буде потрібна допомога психологів. Такий підхід використовують і зараз, але він не дає ефективних результатів. Адже в майбутньому гвалтівник знайде собі ще одну жертву, та й відносини вже не врятувати. Тільки комплексний підхід дасть можливість врятувати відносини і позбавити обох людей від їхніх внутрішніх проблем .