Нагадаємо, що деякі суб’єкти декларування мають інформувати про свої доходи, видатки або придбане майно, якщо вони перевищують 50 прожиткових мінімумів. Щоб дізнатися, хто має подавати повідомлення про суттєву зміну в майновому стані, переходьте за посиланням: https://bit.ly/2SACj3c
Сьогодні пропонуємо детальніше розглянути окремі аспекти подання такого повідомлення.
Як вирахувати 50 прожиткових мінімумів?
Під час розрахунку використовується прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. До прикладу, у 2022 році він складав 2481 грн., у 2023 році складає 2684 грн.
Отже, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані за 2022 рік подається при одноразовому доході, видатку або придбанні майна на суму від 124050 грн. (за 2023 рік – 134200 грн.)
Що розуміється під „одноразовим доходом/видатком”?
Одноразовий дохід – той, який нарахований та виплачений одним джерелом доходу та має визначену дату отримання. Повідомлення подається в разі одноразового доходу/видатку, що перевищує 50 прожиткових мінімумів.
Уявімо, що суб’єкт декларування продає машину за 300 000 грн:
- якщо оплата здійснюється єдиним платежем, тоді це вважається одноразовим доходом і суб’єкт декларування має проінформувати про це НАЗК;
- якщо оплата здійснюється двома частинами протягом двох місяців по 150 000 грн, то про кожен такий дохід треба повідомляти НАЗК.
Аналогічний підхід слід застосовувати і для видатку (витрати).
Важливо зазначити, що у випадку із доходом мова йде про суму до вирахування податків (нараховану), а не фактично отриману.
Що робити, якщо вам не відома вартість відповідного майна?
Такі ситуації є виключними та трапляються, наприклад, коли декларант отримав у спадок нерухоме майно, грошова оцінка якого не проводилася. У такому разі вам не потрібно повідомляти НАЗК про суттєву зміну в майновому стані.
Водночас пам’ятайте: подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не звільняє від обов’язку зазначити відповідну інформацію в декларації.
Остання зміна сторінки: 04-04-2023 15:07