Райдержадміністрація інформує про недопущення випадків силового захоплення земельних ділянок, об’єктів інфраструктури та фермерських господарств

Ре́йдерство — це вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо).

Рейдерство «по-українськи» здебільшого полягає у набутті сумнівними шляхами тимчасового права розпоряджатися активами та якнайшвидшим продажем цих активів пов'язаним із рейдером особам, із наступними перепродаваннями вилучених активів між пов'язаними особами, маючи на меті завадити (унеможливити) їхньому поверненню законним власникам.

Основними об'єктами рейдерів є ВАТ (відкриті акціонерні товариства) та ЗАТ (закриті акціонерні товариства), хоча під їхні атаки потрапляють і ТОВ (товариства з обмеженою відповідальність), що є фінансово не стабільними, та в яких існує конфлікт між власниками.

Що стосується аграрного рейдерства, то таке рейдерство дуже небезпечне явище для економіки країни, яке має суттєвий вплив на зниження інвестиційної привабливості аграрного сектору й загрожує дискредитацією земельної реформи. При цьому, через запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, проблема подолання аграрного рейдерства зараз стає ще більш актуальною.

Запобіжні заходи з протидії аграрному рейдерству й запровадженню прозорості в земельній сфері частково вже реалізовані Верховною Радою України у 2018–2020 рр. — саме тоді були ухвалені закони щодо протидії рейдерству й захисту прав власності.

Зокрема, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (від 10.07.2018 № 2498-VIII), що набув чинності з 1 січня 2019 року, сприяв створенню ефективного механізму використання масивів земель сільськогосподарського призначення з метою запобігання рейдерству та стимулювання зрошення, а також вирішенню проблеми використання земель колективної власності на землю.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» (від 03.10.2019 № 159-IX) також суттєво вплинув на зменшення кількості рейдерських захоплень нерухомого майна й корпоративних прав і дозволив знизити витрати громадян та бізнесу, пов’язані з захистом власності від протиправних посягань.

А Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» (від 05.12.2019 № 340-IX) створив додаткові гарантії забезпечення захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, а також умови запобігання протиправному поглинанню й захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.

На сьогоднішній день впроваджуються також законодавчі ініціативи, якими передбачається оприлюднення всіх галузевих та відомчих кадастрів, що є в розпорядженні органів державної влади й місцевого самоврядування, новий вид планувальної документації — комплексний план просторового розвитку території територіальної громади. Мета запровадження таких комплексних планів просторового розвитку полягає в тому, щоб упорядкувати земельні відносини в новостворених громадах і ліквідувати корупційні ризики, які досить часто мали місце при розробці містобудівної й землевпорядної документації в традиційному форматі.

 Обов’язкові заходи протидії рейдерству

1. Невідкладно провести моніторинг власності й активів підприємства.

2. Впорядкувати установчі документи підприємства, передбачити в його статуті максимум нотаріально завірених підписів на рішеннях, протоколах, інших документах, перевірити відповідність даних у відкритих реєстрах і забезпечити надійне зберігання оригіналів документів.

3. Особливу увагу приділити оформленню або дооформленню прав власності на нерухоме майно й майнові права.

4. Оперативно вжити заходів для внесення актуальної інформації в електронні реєстри.

5. Взяти за правило постійний моніторинг відкритих реєстрів на предмет відповідності інформації, зазначеній у них, дійсності.

6. Забезпечити контроль над дебіторською та кредиторською заборгованостями і грамотнее управління ними.

7. Заручитись підтримкою довірених професійних юристів.

8. Формувати позитивну репутацію в публічному просторі, серед громади й у робітників підприємства.

9. Подбати про фізичний захист своїх активів.

Остання зміна сторінки: 07-09-2021 16:16