Памʼятка про необхідність подання декларацій

З 01 січня 2022 року розпочався новий етап подання електронних декларацій про майновий стан за 2021 рік, який триватиме до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2022 року.         

Відповідно до статті 45 Закону України ,,Про запобігання корупції” (далі - Закону) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування зобов’язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції .

Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення вiдповiдної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у  Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.  Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Українi чи за її межами. Паперова копія декларації до Національного агентства з питань запобігання корупції  не подається. Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:

1) щорiчна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 сiчня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звiтний рiк (період з 01 сiчня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларацiя, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановленi iншi строки подання щорiчноï декларації.

2) декларацiя при звiльненнi - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здiйснення діяльності.

Декларація при звiльненнi не подається у таких випадках:

  • особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здiйснювати дiяльнiсть на iншiй посадi;
  • особа, яка припинила здiйснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здiйснення діяльності.

3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація кандидата на посаду подається до призначення або обрання особи на відповідну посаду, якщо інше не передбачено законом. Якщо особа подала щорічну декларацію за минулий рiк, декларацiя кандидата на посаду за цей період не подається.

Суб’єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідноï вiдмiтки.

При поданні декларацій рекомендуємо враховувати наказ Національного агентства з питань запобігання корупції 23.07.2021 № 449/21 „Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”. Зокрема, про визначення кола осіб, які є членам сім’ї декларанта, та відносно яких вносяться відомості до декларації, а саме:

а) особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом декларування, та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття - незалежно від спільного проживання із суб’єктом;

б) будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом декларування (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

         До декларації вноситься інформація про членів сім’ї, які:

- проживають спільно з декларантом на кінець звітного періоду;

- знаходяться в шлюбі на кінець звітного періоду, не залежно від спільного проживання із суб’єктом;

- є неповнолітніми дітьми на кінець звітного періоду, не залежно від спільного проживання із суб’єктом;

- спільно проживали із суб’єктом декларування сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року подання декларації.

Також, при декларуванні майна (рухомого/нерухомого), яке не є власністю суб’єкта декларування або членів його сім’ї, слід враховувати строк користування або володіння таким майном протягом звітного періоду. Потрібно декларувати майно, яке знаходилось у користування або володінні сукупно не менше половини строку звітного періоду.

Суб’єкти декларування зобов’язані декларувати інформацію про наявність у себе або членів сім’ї відкритих рахунків та банківських сейфів/комірок в фінансових установах.

Звертаємо вашу увагу, що нова форма декларації, яка запрацювала з 01 грудня 2021 року, доповнена новим блоком інформації „Для ідентифікації за межами України”, де потрібно декларувати документи для посвідчення особи за кордоном. 

Окрім того, повідомляємо, що 29 грудня 2021 року набули чинності Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закон України „Про запобігання корупції” стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)  № 11, в яких можна знайти відповіді на питання про те, як правильно декларувати спадщину, чи потрібно декларувати «ковідну тисячу», як декларувати майно, яке перебуває у лізингу, чи потрібно декларувати аліменти, тощо. З вказаними Роз’ясненнями можна ознайомитися  на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції  в рубриці «База знань» за посиланням:

https://wiki.nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2021/12/1111_compressed.pdf

Для субʼєктів декларування – державних службовців категорії «Б» діє положення про необхідність подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані щодо видатків та доходів на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів (113 500 грн. в 2021 році). Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані потрібно подавати протягом 10 днів з дати здійснення видатку або отримання доходу.

Після заповнення усіх необхідних роздiлiв декларації суб’єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання вiдповiдальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення вiдповiдноï вiдмiтки. Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису.

Суб'єкт декларування має право за власною ініціативою подати виправлену декларацію, але не більше трьох разів упродовж семи днів після дня подання первинної декларації, шляхом створення та подання виправленої декларації до Реєстру. Після завершення такого строку, у разі притягнення до відповідальності за неподання, несвосчасне подання декларації або в разі виявлення у ній недостовірних вiдомостей за результатами повної перевірки, суб'єкт декларування подає відповідну декларацію з достовірними відомостями в електронному вигляді шляхом створення та подання виправленої декларації до Реєстру.

За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна вiдповiдальнiсть (ст.172-6 КУпАП), а за умисне неподання декларацiї передбачена кримінальна вiдповiдальнiсть (ст.366-3 КК України).

Остання зміна сторінки: 19-01-2022 09:43