Особливості здійснення виплат державної соціальної допомоги в період карантину

Верховною Радою України 30.03.2020 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-2019)» №540-ІХ (далі-Закон), яким, зокрема, внесено зміни до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

На період здійснення заходів щодо запобігання та поширенню короно- вірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, Законом врегульовано зокрема питання продовження строку виплати державної соціальної допомоги та пенсії, особам яким вона була призначена раніше:

малозабезпеченим сім’ям без подання необхідних документів, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів;

сім’ям з дітьми протягом встановленого періоду здійснення заходів та один місяць після дати його завершення;

особам з інвалідністю з дитинства або на дітей з інвалідністю, а також особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, у випадку пропуску строку переогляду МСЕК та ЛКК про встановлення інвалідності з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги/пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю або дитини з інвалідністю.

Слід зазначити, що п. 4 Прикінцевих та перехідних положень закону, на період дії карантину або обмежувальних заходів, та протягом 30 днів з дня його відміни:

забороняється здійснення перевірок фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб при призначенні (відновленні) соціальних виплат;

комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішених особам приймають рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соціальних виплат, без акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» Міністерству соціальної політики та Пенсійному фонду України забезпечити проведення у квітні 2020 р. після внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у сумі 1 000 гривень окремим категоріям населення з числа:

одержувачів державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім осіб з їх числа, які одночасно з такою допомогою отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”);

одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

одержувачів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №247 «Про особливості надання житлових субсидій», якою передбачено:

заборонити на період карантину, припинення надання житлових субсидій, крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи;

-  призначення у травні 2020 року житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019—2020 років, без їхніх звернень;

-  призначення  житлової субсидії  громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні, на підставі заяв про призначення житлових субсидій  та інформації центрів зайнятості щодо їх перебування на обліку. При цьому для розрахунку житлової субсидії враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої заробітної плати, інші види доходів враховуються відповідно до вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі Положення);

- збільшення  на 50 %  соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, в місяцях дії  карантину;

- відтермінування до закінчення карантину зміни базової норми плати за житлово-комунальні послуги отримувачами житлових субсидій  з 15% до 20%, яку було передбачено з травня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2019 № 878 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 і від 27.07. 1998 № 1156».

Призначення житлових субсидій на наступний період у травні 2020 року домогосподарствам, яким відповідно до Положення таке призначення проводиться після подання нових заяв декларації за рішенням комісії на підставі акта обстеження умов проживання, здійснюється без подання докуметів на розгляд комісії, якщо у домогосподарстві не відбулося змін, обставин, що впливають на право отримання субсидії.

Остання зміна сторінки: 09-04-2020 13:15