БРИФІНГ ПРО СИТУАЦІЮ З КОРОНАВІРУСНОЮ ХВОРОБОЮ НА ЗАКАРПАТТІ

Вікторія Тимчик, завідувачка відділом епідеміологічного нагляду (спостереження) і профілактики інфекційних захворювань Закарпатського лабораторного центру МОЗ України.

Загальна ситуація по захворюванню, зонування

Станом на ранок 21 жовтня в області проведено 103047 досліджень COVID-19 методом ПЛР, 1189 за добу. За минулу добу у 156 осіб підтверджено коронавірус методом ПЛР.  Загалом з початку пандемії у 12112 закарпатців встановлено діагноз COVID-19, із яких – 1151 медики та 676 діти. 5732 закарпатців, у яких було підтверджено коронавірус методом ПЛР, одужали. 339 людей із підтвердженим діагнозом COVID-19 методом ПЛР померло.

На рахунок тестування методом ПЛР. За останні 7 днів протестувалося 90,7% на 100 тис. осіб в Закарпатській області. Ми вдвічі більше виконуємо тестувань, ніж повинні (для прикладу, мінімум є 48% на 100 тисяч населення).

Активно моніторимо показники захворюваності за останні 14 днів в розрізі районів. Область є «зонована». Щосереди за показниками захворюваності Державною комісією ТЕБ та НС приймається рішення щодо зонування і обмежень, визначених постановою.

Наразі інтенсивність епідемічного процесу можна відмітити в 4 адміністративно-територіальних одиницях області: місто Ужгород, Ужгородський, Перечинський та Великоберезнянський райони. Зараз вони перебувають у «помаранчевій» зоні.

На цих територіях найбільше активних випадків, і якщо інтенсивність процесу не зменшиться, то дані адмінтериторії мають всі шанси потрапити в «червону» зону.

Про потенційно небезпечні місця щодо інфікування, групи ризику, правила поведінки

Достеменно встановити обставини інфікування людини досить складно, оскільки в результаті активної діяльності вона відвідує низку громадських місць. Якщо брати вищезазначені території, і категорії захворілих там, то це пенсіонери, люди молодого віку (робочий колектив). Найпоширеніше місце – громадський транспорт. Значний потік громадян, які їдуть на роботу з району в обласний центр. Трудова міграція і громадський транспорт підвищує ризик інфікування. Причиною виникнення захворювання, як з’ясовують лікарі, стають відвідання весілля, днів народження, закладів громадського харчування, де організовувалося дозвілля. Багато осіб, маючи відповідні симптоми, продовжують користуватися громадським транспортом, відвідувати місце роботи.

Ситуація ускладнюється тим, що під час циркуляції COVID-19 серед населення, розпочався і триває сезон захворювання на грип, ГРВІ. В листопаді-грудні вже почнуть циркулювати саме штами грипу.

Якщо людина відчула ознаки захворювання, то їй ні в якому випадку не можна йти на роботу, і спілкуватися безпосередньо з іншими. Потрібно зателефонувати своєму сімейному лікарю і залишатися вдома.

Роботодавців мають йти назустріч своїм працівникам. Зараз постановою Кабміну дозволено і навіть рекомендовано перевести частину працівників, які можуть виконувати свої функціональні обов’язки, на дистанційну роботу, вдома.

Для населення загальні правила: насити маски, які щільно прикривають рот і ніс, дезінфікувати і мити руки, тримати дистанцію, особливо з людьми в яких ознаки хвороби, не організовувати і не брати участь у масових заходах.

Ольга Чемет, в.о. директора департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА

Щодо рішень позачергового засідання регіональної комісії ТЕБ та НС

Погіршення епідситуації за зазначений період, відразу дало віддзеркалення на завантаження ліжок, які виділені хворим на ковід. Майже тиждень фіксується завантаження ліжок біля 50, а то і вище 50%.  

Тому було скликано позачергове засідання регіональної комісії ТЕБ та НС для того, щоб прийняти попереднє рішення про розширення ліжкового фонду, не чекаючи подальшого збільшення завантаження, оскільки це є один із індикаторів зонування. Тобто, достатньо завантажити ліжка протягом 5 днів більше 50%, відразу всі область потрапляє в «помаранчеву» зону, а якщо більше 75% за цей період – то в «червону».

Тому одноголосно було прийнято рішення щодо розширення ліжкового фонду. Тобто в кожній лікарні, яка на сьогодні законтрактована за ковід-пакетом і визначена як лікарня, яка надає медичну допомогу хворим на ковід, ліжковий фонд розширюється. Ми будемо мати біля 1350-1400 ліжок для хворих на ковід.

Інше рішення комісії стосувалося маршрутизації пацієнтів. На сьогодні нема територіальної прив’язки пацієнта, який потребує госпіталізації. Є екстериторіальна маршрутизація відповідно до тих вільних ліжок, що визначені для госпіталізації хворих на ковід. Наприклад, якщо станом на сьогодні всі лікарні Ужгорода, визначені для госпіталізації хворих на ковід заповнені, і нема можливості хворого ужгородця госпіталізувати, то за  принципом екстериторизації він може бути госпіталізований у будь який інший заклад (чи то Мукачівська ЦРЛ, чи Виноградівська ЦРЛ, Берегівська ЦРЛ), де буде місце, і куди швидка зможе довести хворого в часовий проміжок у 60 хвилин.

«Вчергове прошу мешканців області поміняйте свою поведінку щодо оточуючих, елементарними правилами, які рекомендуються в цей епідемічний період. Вони мінімізують можливості зараження оточуючих, особливо тих осіб, які страждають хронічними неінфекційними захворюваннями і є дуже чутливими до цього вірусу. Перегляньте свою власну поведінку».

Щодо поведінки під час виборчого процесу

Є зміни до постанови Кабміну, які регламентують протиепідемічні заходи, що мають бути організовані в неділю головами виборчих комісій на місцях. Це елементарні правила, які мають бути дотримані.

Санітарне дистанціювання. Чітко прописані рекомендації, що має бути забезпечено вхід до дільниці по одному маршруту, вихід – по іншому. Санітарна дистанція не менше 1,5 метрів, не більше 3-х виборців одночасно в приміщенні, наявність засобів індивідуального захисту у членів комісії та виборців (маски, рукавички, захисні щитки), дезІнфікація поверхонь, де розташовані матеріали, якими користується виборець. Виборець має мати власну ручку, для визначення свого волевиявлення.

Щодо спеціальних дільниць, які розташовані в лікарнях, які надають медичну допомогу хворим на ковід. Держава надає кожному громадянину право на волевиявлення. Відтак, у тих відділеннях, де знаходяться хворі на коронавірус, буде забезпечена процедура їхнього вільного волевиявлення. Є рекомендації, як цю процедуру проводити. Особи з виборчої дільниці, які будуть до цього залучені, обов’язково мають бути одягнені в засоби індивідуального захисту. До цієї процедури, керівництво департаменту охорони здоров’я, запропонувало включити медпрацівників, вільних в цей день від роботи, які чітко знають процедуру: як одягати засоби захисту, як їх правильно знімати, знають правила поводження у відділенні.

Остання зміна сторінки: 22-10-2020 15:09