У понеділок. 14 грудня, начальник управління соцзахисту населення райдержадміністрації Андріанна Зизич та голова громадської організації „Союз Чорнобиль України” в Ужгородському районі Тиберій Штефанець приняли участь у відеоконференції з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Участь у заході взяли заступниця голови ОДА Ольга Травіна, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини в західних областях Світлана Семчишин, Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Закарпатській області Діана Швардак, голова облорганізації «Союз Чорнобиль Україна» Юрій Фущич, начальниця ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області Анастасія Пентек, керівники структурних підрозділів ОДА (соцзахисту, фінансів, охорони здоров’я), представники районів, міст, об’єднаних територіальних громад, громадських організацій чорнобильців.
Ольга Травіна від імені керівництва ОДА та від себе особисто висловила вдячність та велику шану за героїзм учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, побажала здоров’я, благополуччя і добробуту їх сім’ям.
«На сьогодні в області нараховується більше 3 тисяч осіб, які мають статус постраждалих, і майже 2 тисячі – це ліквідатори аварії на ЧАЕС. Метою сьогоднішнього засідання є обговорення нагальних питань соціального, медичного та пенсійного забезпечення чорнобильців області. Це ті важливі питання, які влада тримає на постійному контролі», - зазначила заступниця голови ОДА.
Голова облорганізації «Союз Чорнобиль Україна» Ю.Фущич наголосив на питанні медичного забезпечення. За його словами, у сьогоднішніх реаліях чорнобилець І- ІІ категорії, інвалід війни, учасник АТО отримають медичні послуги на рівні з безробітним, який ні дня не працював. «Хотів би, щоб органи влади звернули увагу на одиноких чорнобильців, тих, які залишилися з різних причин самі, у важких матеріальних умовах. Також хотів би відзначити потребу в уточненні повідомлення про компенсації, які надходять громадянам, щоб кожен міг бачити, якої саме послуги стосується та чи інша компенсація (на газ, на воду, на електроенергію)», - зазначив він.
Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини в західних областях Світлана Семчишин.
«Захист прав і свобод постраждалих на сьогоднішній день залишається і на 2021 рік буде залишатися одним із стратегічних напрямків у діяльності Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Впродовж 2019 і включно з листопадом 2020 року на адресу Уповноваженого ВРУ з прав людини надійшло більше як 200 звернень громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших ядерних випробувань, військових навчань з використанням ядерної зброї, а також від їхніх організацій, які займаються захистом прав таких осіб.
Порушується багато проблем, які на сьогодні потребують нормативно-правового регулювання. Одним із них є встановлення статусу особам з інвалідністю внаслідок війни, особам, які були залучені до складу формувань цивільної оборони, особам, які стали інвалідами у зв’язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. На сьогодні не розроблено чіткого механізму встановлення статусу таким особам, які належали і входили до складу формувань цивільної оборони.
Також існує нормативно-правова потреба в регулюванні перегляду на законодавчому рівні статусу всіх категорій громадян, які брали безпосередню участь у ліквідації катастрофи та її наслідків. А також належного їх обліку у державному реєстрі, який формально створений. Однак, на сьогодні не відбувається ні його наповнення, ні належна відповідність показникам.
Є потреба в нормативно-правовому регулюванні належного пенсійного забезпечення учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи, оскільки на сьогодні не існує універсальної формули для відшкодування громадянам, які постраждали від аварії на ЧАЕС.
На всі рекомендації, які спрямовувалися Уповноваженим до вищих органів влади, надходила одна відповідь: у зв’язку з відсутністю бюджетних наповнень, як у ПФУ, так і в Мінсоцполітики, на сьогодні вони не можуть бути прийняті на законодавчому рівні».
«Проте на розгляді перебувають декілька законопроектів, зокрема, №2827 «Щодо відновлення справедливих соціальних гарантій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», №3239 «Щодо забезпечення лікування постраждалих громадян, та збільшення для них пільг», №3239/1 «Щодо медичного забезпечення, які постраждали осіб внаслідок Чорнобильської катастрофи». Всі вони погоджені і підтримані Уповноваженим з метою забезпечення прав громадян», - наголосила С.Семчишин.
Відтак присутні фахівці вислухали питання представників районних осередків організації «Союз Чорнобиль Україна», надали вичерпні і кваліфіковані відповіді та роз’яснення.
Остання зміна сторінки: 15-12-2020 10:10