Сучасний стан

Робота закладів культури району у 1 півріччі 2019 року спрямовувалась на реалізацію головної мети галузі та виконання пріоритетних завдань, серед яких - модернізація закладів культури, впровадження інноваційних методів роботи, розвиток аматорської творчості, традиційного та сучасного мистецтва, підтримка талановитої молоді та обдарованих дітей, реалізація культурно-мистецьких та культурологічних заходів, залучення громадських ініціатив до участі в культурно-мистецьких проектах, зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, збереження та популяризації історико-культурної спадщини, розвиток міжнародної культурної діяльності.

Протягом звітного періоду в районі стабільно працювали заклади культури, серед яких:

-41 клубний заклад, в тому числі:

1 районний будинок культури;

16 сільських будинків культури та 23 сільських клубів;

1 креативно-мистецький комплекс «Вілет» с.Кам’яниця;

- централізована районна бібліотечна система, до складу якої входять 1 ЦРБ та 35 бібліотек – філіалів;

- 22 «народних» самодіяльних колективів та 2 «зразкових»;

- 4 дитячі школи мистецтв, а саме: Середнянська, Тарнівецька, Коритнянівська, Малодобронська;

- 7 музеїв на громадських засадах, з них 1 етнографічний музей носить звання «народний» у с. В.Добронь.

У районі діє 314 клубних формувань, з них для дітей і підлітків – 172; колективів художньої самодіяльності – 225, де задіяно 2596 учасників, з них для дітей і підлітків – 130, в яких учасників 1480 чол.; любительських об’єднань та клубів за інтересами – 87, в яких 1008 учасників; 2 – дискотеки.

На утримання галузі культури станом на 01.06.2019 року по загальному фонду використано 9255,00 тис. грн., в тому числі:

- на заробітну плату та нарахування на заробітну плату – 8260,09 тис.грн.,

- на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 469,07 тис. грн.

По спеціальному фонду, а саме батьківська плата за навчання, надійшло 184,12 тис. грн.

ОСНОВНІ КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ЗАХОДИ

Протягом 1 півріччя 2019 року закладами культури проведено велика кількість культурно-мистецьких заходів, основна частина з яких:

- традиційне районне свято колядницьких колективів «Радуйся, земле, коляда іде»;

- районний конкурс українського художнього слова, присвячений Всесвітньому дню поезії «Поетичне слово», щотакож став уже традиційним;

- районна виставка великодніх композицій «Писанкова поезія», майстер-класи з писанкарства;

- районний концерт до Дня Матері «Вклонімося матусі рідній»;

- районний фестиваль народного мистецтва «Червона черешня» (с.Пацканьово);

- традиційний районний фестиваль «З джерела гірського, краси людської», який збирає багато поціновувачів прекрасного (с.Дубрівка);

- районний фестиваль хореографічного мистецтва «Кришталевий черевичок» до Міжнародного дня захисту дітей (с.Часлівці);

- районний концерт до Дня медичного працівника.

Колективи художньої самодіяльності району приймали участь в обласних заходах, а саме:

- обласний фестиваль «Коляда в старому селі»;

- обласному фестивалі «Василя»;

- зимове благодійне свято «Ужгородська палачінта»;

- обласному фестивалі-ярмарку «Медовухафест»;

- обласному святі танцю, присвячене Міжнародному дню танцю;

- ХУІІ обласному конкурсі українського художнього слова ім.І.Ірлявського «Моя весна»;

- ХУІ обласний етап Всеукраїнського конкурсу-фестивалю «Таланти багатодітної родини»;

- ХХІ обласний конкурс словацької народної пісні «Золотий соловей»;

- ІХ обласний дитячий фольклорний фестиваль-конкурс «Веселковий передзвін».

Колективи району підтримують дружні зв’язки з колективами Угорщини, Словаччини , Румунії, Сербії, які щороку обмінюються творчими концертами. Цьогоріч колективи ужгородщини прийняли участь у заходах, що проводилися за кордоном:

- народний вокальний ансамбль «Кральовичка» та вокальний ансамбль «Шовкова косиця» клубу с.Невицьке дали концерт до Міжнародного Жіночого Дня в с.Нижня Рибниця, Словаччина;

- хореографічний колектив «Хотрац» БК с.В.Добронь взяв участь в показовому виступі майстер-класу з угорських народних танців, який проходив в м.Нірбогдань, Угорщина;

- хореографічний колектив «Хотрац» БК с.В.Добронь взяв участь у святі «Маяліш», яке проходило в м.Нірбогдань, Угорщина;

- учні Малодобронської школи мистецтв взяли участь в Міжнародному Гала-концерті «Вашарошнаменьська весна», який проходив у м.Вашарошнамень, Угорщина;

-участь вокального ансамблю «Маргарита» та гуртка «Юний музикант» БК с.Тийглаш в святковому концерті до Дня Національної єдності, який проходив в м.Сігетсентміклош, Угорщина;

-участь хореографічного колективу «Хотрац» БК с.В.Добронь в святковому концерті до Дня Національної єдності, який проходив в м.Біаторбадь, Угорщина;

-участь хореографічних колективів «Орхідея» і «Естерланц» БК с.Тийглаш в концерті угорського фольклору, який проходив в с. Пийтерфолво, Угорщина;

-участь хореографічного колективу «Хотрац» БК с.В.Добронь в святковому концерті до Дня Міста Біаторбадь, Угорщина.

Крім того, у закладах культури проведено тематичні заходи до Дня Героїв Небесної Сотні, серед яких тематичні вечори «У нашій пам’яті вони назавжди залишились», «Небесна сотня воїнів Майдану», «Пам’ятаємо про Вас» в БК с. П.Комарівці, с.Сторожниця, в клубах сіл В.Солотвино, М.Добронь, Демичі. Вечір-реквієм «Ми сотнею пішли на небо» провели в клубах сіл Анталовці, Холмок, Н.Солотвино. Дитячий ранок «Я – патріот…» до дня Героїв Небесної Сотні відбувся в БК с.Худльово;вечір - спогад “Слава Небесній Сотні” – в клубі с.Невицьке; вечір пам'яті «У нашій пам’яті вони назавжди залишились» - в клубі с.Оноківці, Оріховиця; «Небесну сотню зорі освітили, щоб безсмертною лишилась у віках» - в БК с.Пацканьово.

Заходи, що проводяться в районі, висвітлюються в засобах масової інформації: районній газеті «Вісті Ужгородщини» (на українській та угорській мовах), «Карпат ігоз со», «Новини Закарпаття», «Ужгород», телебаченні «Тиса – 1», «М – студіо».

ЦЕНТРАЛІЗОВАНА РАЙОННА БІБЛІОТЕЧНА СИСТЕМА

Основні напрями діяльності бібліотечних закладів: підвищення інформаційного сервісу бібліотек, створення максимально-комфортних умов для роботи користувачів та персоналу, підвищення якості обслуговування, підсилення видимості бібліотек для сільської громади, нові форми масової бібліотечної роботи та організація дозвілля користувачів. Весь комплекс заходів спрямовувався на збереження мережі бібліотек, підтримки зв’язків з діловими партнерами, громадськими організаціями і ЗМІ для створення позитивного іміджу бібліотек. Станом на 01.06.2019 у бібліотечних закладах працює 43 особи.

Протягом 1-го півріччя 2019 року послугами бібліотек скористались 18800 користувачів. Відвідування книгозбірень становить 57500. Користувачам бібліотек видано 174200 примірників друкованої продукції. З метою задоволення інформаційних запитів через Всесвітню мережу читачі мають змогу користуватися 5-ма пунктами вільного доступу до Інтернету, послугами Інтернет–центру в центральній бібліотеці.

Книжковий фонд ЦРБС на 01.06.2019 року становить 251215 друкованих видань. З метою актуалізації бібліотечних фондів вилучено 3819 примірників, надійшло з різних джерел 1379 примірних видань.

У своїйроботібібліотекиорієнтувались на потреби громади, на запитиосновнихкатегорійкористувачів на основідержавних, місцевих та власнихпрограм. Постійнопроводились заходи з популяризації книги та читання. Проведено 215масовихзаходів, середяких: заходи з відзначення Дня СоборностіУкраїни, річниціреволюціїГідності, Міжнародного дня рідноїмови.

Активновпроваджувалисьновіформиорганізаціїдозвіллякористувачів: майстер-класи за участюмайстрівнародноїтворчості, мистецькірелакс-години, книжковіквести. Відбувся другий етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання “Книгоманія - 2019”, на базі бібліотеки-філії смт. Середнє, а такожвиставкималюнківчитачів “Щасливе дитинство моє”, літературнівікторини “Рідна наша мова в житті для нас основа”, тощо.

У районній бібліотеці пройшов районний патріотичний захід «Соборна мати Україна – одна на всіх, як оберіг», присвячений до 100 річчя Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.

Бібліотеки району прийняли участь в районному конкурсі українського художнього слова "Поетичне слово", присвяченого Всесвітньому дню поезії та 100 річчю від Дня народження Івана Ірлявського. Конкурс проходив у районному будинку культури, де ірайонна бібліотека прийняла участь в оформленні залу,підготувала книжкову виставку «Ірлявські дзвони в моїм серці чути».

Працівники районноїбібліотеки провели з учнями Сюртівської ЗОШмайстер-клас“Чари Великодньої писанки”.

У рамках діючих угод про співпрацю Ужгородського районного центру зайнятості та районної централізованої бібліотечної системи пройшов заочний конкурс творів-роздумів «Мій вибір моє майбутнє» серед учнівської молоді. Також у бібліотеці проходять засідання клубу за інтересом «Орієнтир», в рамках клубу проводяться цікаві профорієнтаційні уроки та екскурсії на підприємства міста та району.

На базі Ужгородської ЦРБ пройшла презентація книги Дьордя Дупки «Rákócziturulmadara”. Історик Ковач Шандор презентував документальний фільм про життя Ференца Ракоці ІІ. На зустрічі були присутні консул Угорщини в Ужгороді Беге Крістіна, бібліотекарі сіл, які обслуговують угорське населення, користувачі бібліотеки.

До Ужгородської районної бібліотеки завітав літературний караванугорських письменників із Словаччини.Учасників програми Літературного каравану представив Голова Товариства угорської інтелігенції Закарпаття ДьордьДупка, це:

- ХодошДюла(Дунайска-Стреда (Dunaszerdahely)- поет, письменник, редактор, видавець, президент компанії угорських письменників Словаччини;

-Югас Катерина (Пожонь (Братислава)- поет, журналіст, редактор;

-Надь Еріка (Дунайска-Стреда(Dunaszerdahely ) - прозаїк, редактор, секретар компанії угорських письменників Словаччини. Письменники подарували всім присутнім свої книги.

Упродовж півріччя здійснювалось методичне забезпечення діяльності бібліотек-філій. Проведено практикум бібліотечних працівників на тему «Оформлення каталогів у відповідності до нової системи класифікації».

В Ужгородської районної бібліотеці відбувся тренінг «Практична медіаграмотність для бібліотечних фахівців». Присутні ознайомилися з сучасними мас-медіа та їхнім впливом на свідомість людей, дізналися про різні форми пропаганди та маніпуляції в медіа та навчилися основним навичкам розпізнавання неправдивих медіа повідомлень.

ПОЧАТКОВІ СПЕЦІАЛІЗОВАНІ МИСТЕЦЬКІ НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ

У районі успішно функціонує 4 дитячі школи мистецтв: Середнянська, Коритнянівська,Тарнівецька, В.Добронська. Розмір плати за навчання у школах встановлено відповідно до наказу відділу культури РДА від 30.08.2017 № 54 і становить 70 грн. Від плати за навчання у школах звільнено дітей із багатодітних, малозабезпечених сімей; дітей-інвалідів; дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, що знаходяться під опікою; дітей, батьків-інвалідів І та ІІ груп; дітей, батьки яких загинули у зоні проведення антитерористичних операцій; дітей, батьки яких мають статус учасника бойових дій, та на яких розповсюджується дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Плату за навчання у розмірі 50-ти відсотків встановлено для дітей, батьки яких є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; дітей, які втратили годувальника (напівсироти); дітям сімей, з яких навчається двоє дітей. Станом на 01 січня 2019 року в музичних школах району навчається 745 учнів, з них: 195 - пільговики, що навчаються безкоштовно, 40 – учнів платять за навчання 50 відсотків.

Окрім виконання основної функції - надання початкової мистецької освіти, протягом півріччя школи проводили різноманітні публічні заходи, спрямовані на виховання естетичного смаку, підвищення виконавського рівня учнів та викладачів. У 1 півріччі 2019 року близько 40 учнів стали лауреатами та дипломантами обласнихконкурсів, фестивалів, олімпіад, виставок.

Відбулися творчі звіти учнів та викладачів музичних шкіл, які вчергове підтвердили те, що школа є невичерпним джерелом дитячої творчості, таланту і натхнення, де вихованці долучаються до високого мистецтва, розвивають власний світогляд та естетичний смак. Учнімузичнихшкіл активно долучалися до участі в обласнихмистецьких конкурсах, де презентуваливисоку виконавську майстерність. Протягомзвітного періоду проводилися заходи, спрямовані на підвищенняфаховогорівнявикладачів, активізаціїнавчально-виховногопроцесу, щоздійснювавсявідповідно до індивідуальнихможливостей, інтересів, нахилів, здібностей учнів, їх віку.

Остання зміна сторінки: 18-10-2019 15:35