Підсумки соціально-економічного розвитку

Економічний розвиток району

 

Промисловість

Ужгородщина продовжує займати одну з передових позицій за обсягами реалізованої промислової продукції серед адміністративно-територіальних одиниць області. Промисловими підприємствами району продовжується робота над підвищенням технологічності та ефективності існуючих виробництв, створенням нових видів конкурентоздатної продукції, диверсифікацією ринків збуту.

Промисловість району акумулює понад 90% вкладених прямих іноземних інвестицій, значну частку з яких складає машинобудування. Галузь машинобудування забезпечує близько 74% загального обсягу реалізованої продукції в районі.

ПрАТ „Єврокар” починаючи із 2001 року виготовляв автомобілі модельного ряду марок „Фольксваген”, „Ауді”, „Сеат”, „Шкода”. На сьогодні майже всі виробничі потужності підприємства віддали під виробництво автомарки „Шкода”. За підсумками 2021 року виробництво автотранспортних засобів на підприємстві склало 3476, що на 2,7% більше попереднього року.

Обсяг реалізації продукції ТОВ „Ядзакі Україна” впродовж січня – грудня 2021 року зріс до 1  млрд. гривень. Впродовж звітного періоду для впровадження нових проектів були проведені необхідні монтажні підготовчі роботи. Наразі відкрита кампанія з набору працівників для розширення штату підприємства та збільшення обсягів виробництва у 2022 році.

Успішними підприємствами переробної галузі району є завод „Агрофруктсервіс”, фермерське господарство „Коник”, ТОВ „НАТУР ГРІН УКРАЇНА”.

Завод „Агрофруктсервіс” (с. Минай Холмківської територіальної громади) укомплектований найсучаснішим технологічним обладнанням, що виготовлене на замовлення в Європі та відповідає критеріям і вимогам Європейського Союзу. Потужності підприємства дозволяють переробляти 5 – 7 тонн фруктів і ягід на день.

У селі Концово Холмківської територіальної громади успішно функціонує грибоферма ТОВ „НАТУР ГРІН УКРАЇНА”, де вирощують гриби шіїтаке. На фермі планують вирощувати також інші екзотичні гриби. Підприємство збільшило кількість поставки екзотичних грибів, що свідчить про розвиток цієї галузі в Ужгородському районі, передбачається, що ферма вироблятиме понад 200 тонн грибів щомісяця.

Фермерським господарством „Коник”, яке спеціалізується на виробництві фруктових соків, запустило у виробництво нові види натуральних соків із власноруч вирощених фруктів.

На території району активно впроваджуються енергозберігаючі технології та альтернативні джерела енергії. Зокрема, функціонує мережа сонячних електростанцій, що розташована поблизу с.Тийглаш(потужністю 21,5 МВт) СЕС-3, яка розміщується на площі35 га та виробляє 25 млн. кВт на рік. На ній встановлено 79 тисяч панелей, які генерують екологічно чисту сонячну енергію.

 

Інвестиційна діяльність

Основу інвестиційного капіталу становить промисловість, на якуприпадаєпонад90,0%відзагальногообсягувкладенихпрямихіноземнихінвестицій у районі. Залучення прямих іноземних інвестицій відбувалось з понад 23 країн світу.

З метою просування на зовнішній ринок інвестиційних можливостей регіону розроблено інвестиційні пропозиції Ужгородщини, які включено до обласного каталогу інвестиційних пропозицій для презентації на офіційних заходах (виставках, форумах, конференціях) та розміщено на офіційному сайті райдержадміністрації.

У зв’язку із змінами в органах державної статистики щодо опрацювання та поширення статистичної інформації з 01.01.2019 року показник „прямі іноземні інвестиції” в розрізі районів не відслідковується, оскільки не передбачений в планах державних статистичних спостережень, що унеможливлює провести моніторинг надходження прямих іноземних інвестицій в економіку району.

Будівництво

В рамках програми Президента України „Велике будівництво” за кошти державного фонду регіонального розвитку у 2021 році на території Ужгородського району здійснювалась реконструкція загальноосвітньої школи І – III ступенів № 19 у м. Ужгород (перехідний об’єкт на 2022 рік). У 2021 році з державного фонду регіонального розвитку було профінсовано та освоєно 7,2 млн. грн., з місцевого бюджету профінансовано 1,0 млн. грн. та використано 0,64 млн. гривень.

За рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості впродовж 2021 року було завершено роботи з будівництва, реконструкції та капітального ремонту і введено в експлуатацію наступні об’єкти:

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Батфа Ужгородського району – будівництво (Сюртівська територіальна громада), офіційне відкриття відбулося 27.05.2021 року;

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.КоритняниУжгородського району – будівництво (Холмківськатериторіальна громада), офіційне відкриття відбулося 23.10.2021 року;

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Ратівці Ужгородського району – будівництво (Сюртівська територіальна громада), введено в експлуатацію в грудні 2021 року;

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Чорноголова Великоберезнянського району – будівництвотериторіальна громада

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Дубриничі Перечинського районутериторіальна громада

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Тур’ї-Ремети Перечинського району (Тур’є-Реметівськатериторіальна громада),

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Тур’я Пасіка Перечинського району(Тур’є-Реметівська територіальна громада), офіційне відкриття відбулося 14.01.2022 року;

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Тур’я-Бистра Перечинського району (Тур’є-Реметівськатериторіальна громада), офіційне відкриття

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Малий Березний Великоберезнянського району – будівництвотериторіальна громада

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в с.Есень Ужгородського району – будівництво (Чопська територіальна громада). У листопаді 2021 року було завершено будівельні роботи, у січні 2022 року об’єкт введено в експлуатацію.

За рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на  соціально-економічний розвиток здійснювалось будівництво спортивних майданчиків. У листопаді 2021 року відбулось офіційне відкриття багатофункціональних спортивних майданчиків зі штучним покриттяму селах Тур’я-Пасіка, Тур’я Бистра, Тур’я Поляна Тур'є-Реметівської територіальної громади, у селі Дубриничі Дубриницько-Малоберезнянської територіальної громади та спортивний зал у Раківській гімназії Тур’є-Реметівської територіальної громади.

 

Транскордонне співробітництво

Ужгородський район активно задіяний у реалізації міжнародних транскордонних проектів, адже можливість використання донорських коштів структурних фондів Європейського Союзу сприяє залученню додаткових ресурсів міжнародної технічної допомоги для вирішення питань у пріоритетних сферах розвитку району.

У рамках програми Європейського інструменту сусідства „Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна” ЄІС на 2014 – 2020 роки”  реалізується значна частина грантових проєктів на території Ужгородського району, у тому числі інфраструктурний проект екологічного спрямування „Дороги до здорових лісів: міцні, адаптаційні, різноманітні та сталі ліси в прикордонних регіонах України та Словаччини”.

LIP Партнери проекту:

Державне підприємство „Ужгородське лісове господарство”;

Державне лісове господарство Татранського національного парку (Словацька Республіка);

Лісове господарство SpišskáBelá (Словацька Республіка);

Лісове господарство Kežmarok (Словацька Республіка).

Прийняття постанови КМУ №1393 від 09.12.2021 року „Питання реалізації експериментального проекту з організації управління чергами перед міжнародними пунктами пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення „Електронна черга перетину кордону” надало можливість запустити пілотний проект „Електронна черга перетину кордону”. Таким чином, зони очікування передбачено перед МАПП Чоп – Загонь „Тиса” та МАПП „Ужгород – Вишнє–Нємецке”.

Проект надасть можливість початку функціонування сервісної зони в комплексі з сервісом в МАПП Чоп – Загонь „Тиса” –лютий 2022 року, МАПП „Ужгород – Вишнє Нємецке” – квітень2022 року.

Основними позитивними факторами пілотного проєкту є:

Створення сервісу прогнозованого часу перетину кордону – управління чергами;

Усунення черги вантажного автотранспорту перед міжнародними автомобільними пунктами пропуску;

покращення умов навколишнього середовища і санітарного стану в прикордонній смузі.

 

Розвиток підприємництва

В Ужгородському районі активно розвивається торгівля, готельно-ресторанне господарство, виробництво сільськогосподарської продукції та інші сфери послуг.

В районі зареєстровано 5687 суб᾿єктів господарської діяльності (3592 фізичних осіб-підприємців та 2095 юридичних осіб). Питома вага податкових надходжень від діяльності суб’єктів малого підприємництва у загальних надходженнях до зведеного бюджету складає 48,5%. Обсяг реалізованої продукції суб᾿єктами господарювання району становить 18,5% до загально обласного показника. Найбільша кількість зайнятих працівників задіяна в промисловості, оптовій та роздрібній торгівлі, туристичній галузі та інших сферах.

Туристично-рекреаційний комплекс

Основною метою розвитку туристично-рекреаційного комплексу району є створення конкурентоспроможного туристичного продукту, поліпшення якості та доступності рекреаційних і туристичних послуг. Враховуючи унікальні природні умови, сприятливий клімат, а також значний культурний потенціал щороку збільшується кількість відпочиваючих та туристів.

На сьогодні мережа туристично-рекреаційних, готельних, санаторно-оздоровчих закладів району нараховує 91 об’єкт. Таким чином, при повному заповненню ліжко-місць, в районіодночасноможутьвідпочитипонад6,9 тис. осіб.

Завдяки залученню інвестиційного капіталу успішно функціонують такі заклади, як санаторний комплекс „Деренівська купіль” та готельно-санаторний комплекс „Термал-Стар” в с.Нижнє Солотвино. В цих закладах ефективно використовуються термальні (мінеральні) води, які є привабливою складовою для відпочиваючих.

За звітний період повністю завершено розбудову туристичного закладу „Верховина” у с.Кам’яниця, який із середини 2021 активно приймає гостей.

З метою популяризації туристичного потенціалу, район приймає участь у виставково-ярмаркових заходах, семінарах, конференціях.

 

Виконання бюджету

За даними Ужгородського управління ГУ ДПС у Закарпатській області до зведеного бюджету за січень – грудень 2021 року по Ужгородському району мобілізовано збору в сумі 968,502 млн. грн., що становить 104,6 % від фактичних поступлень відповідного періоду 2020 року.

До державного бюджету за січень– грудень 2021 року по Ужгородському району мобілізовано збору в сумі134,787 млн. грн., що становить 104,1% від фактичних поступлень відповідного періоду попереднього року.

 

Пенсійний фонд

Упродовж 12 місяців 2021 року до бюджету Пенсійного фонду України в Закарпатській області по Ужгородському району надійшло 10 115,0 тис. гривень.

Планові показники по надходженню коштів виконано на 108,2%. За додатковими ставками надійшло 57 272 тис. грн. або 130,3% планового показника. Забезпечено своєчасну і в повному обсязі виплату пенсій.

Станом на січень 2022 року заборгованість по Ужгородському району зі страхових внесків складає 3 109,2 тис. грн., в порівнянні до січня 2021рокузаборгованістьзменшилась на 531 тис. гривень. Боргують до Пенсійного фонду по Ужгородському району 100 платників (49– юридичних осіб та 51 – фізична особа).

Перебувають у процесі банкрутства 9 платників на суму 1352,6 тис. грн.: АПК „Ужгородський” – 673,4 тис. грн.; Закарпатська лісопромислова дільниця – 321,5 тис. грн.; ДП „ЧервонаЗірка” – 172,9 тис. грн.; ТОВ МЖК „Закарпаття” – 83,7 тис. гривень.

Безнадійний статус боргу мають 36 платників на суму 1427,8 тис. грн.: ПАТ АТ „Яворник” – 514,6 тис. грн.; ПП „Інтер-Євро-Сервіс” – 333,6 тис. грн.; ДП „Великоберезнянський консервний завод” – 103,6 тис. грн.; ТОВ СП „Ковосервіс” – 73,0 тис. гривень.

Дієвий статус боргу 55 платників на суму328,8 тис. грн. ТОВ „Уліфармаком” – 61, 3 тис. грн.; ВАТ „Машинобудівний завод „Тиса” – 74,9 тис. гривень.

Борг по відшкодуванню пільгових пенсій станом на 01 січня 2022року по м. Ужгород становить 6 953, 0 тис. грн. по 32 платниках.

Найбільшими боржниками по відшкодуванню пільгових пенсій є 10 підприємств: ПАТ АТ „Яворник” – 2 030,9 тис. грн.; ВАТ„Машинобудівний завод„Тиса” – 1 017,3 тис. грн.; ПАТ „Ерстед” – 819,2 тис. грн.; ДП „ЧервонаЗірка” – 346,5 тис. грн.; ТОВ „Туря” – 208,0 тис. грн.; ПАТ Ужгородська ПМК „Агробуд” – 262,1 тис. грн.; ДП „Великолазівський” – 193,4 тис.грн.; ЗОПК „Міжнародний аеропорт „Ужгород” – 321,3 тис. грн.; .ВАТ „Ужгородська взуттєва фабрика” – 121, 0 тис. грн.; АТЗТ „Андезит” – 102,5 тис. гривень.

Станом на 01.01.2022 року кількість застрахованих осіб по Ужгородському району становить 68640 осіб.

 

Інфраструктура та житлово-комунальне господарство

За звітний період проведено планові заходи з організації, координації, підготовки об’єктів інженерно-технічної й соціальної інфраструктури та житлово-комунального господарства на території району.

 

Дорожньо-мостове господарство району

Кількість автомобільних доріг (вулиць) загального користування державної та комунальної власності у районі складає 1362 одиниці. Загальна кількість районних автомобільних доріг місцевого значення загального користування складає  62 одиниці. Протяжність районних доріг складає 265,9 км, доріг комунальної власності (вулиць) 623,1 км.

 

Транспорт

Згідно „Нумерації міжміських і приміських автобусних маршрутів, що не виходять за межі області” у межах Ужгородського району зареєстровано 84 звичайних приміських автобусних маршрутів загального користування. Із них згідно договорів на пасажирські перевезення, укладених райдержадміністрацією із автомобільними перевізниками за результатами відповідних конкурсів, використовуються 43. Кількість автобусів, якими щодоби здійснюються пасажирські перевезення – 92, із них 28 обладнано для перевезення пасажирів з обмеженими фізичними можливостями.

В межах району також діє 31 приміський автобусний маршрут регулярних спеціальних перевезень, які виконують чотири автомобільні перевізники. Кількість оборотних рейсів – 81.

Оскільки07.09.2021 року було прийнято Закон України „Про внесення зміни до статті 7 Закону України „Про автомобільний транспорт” щодо організації пасажирських перевезень”, за яким організатором перевезень на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що проходять територією двох або більше територіальних громад, визначено обласні державні адміністрації, то за звітний період Ужгородською райдержадміністрацією було здійснено передачу всієї належної документації щодо цього питання.

 

Житлово-комунальне господарство

Впродовж 2021 року основна увага приділялась виконанню заходів щодо забезпечення підготовки та безперебійного функціонування закладів бюджетної сфери в опалювальному періоді, покращення благоустрою, проведення місячників із санітарної очистки та озеленення територій населених пунктів району. Впродовж звітного періоду було виготовлено проектно-кошторисну документацію на об’єкт „Будівництво водопостачання та водовідведення с. Соломоново Ужгородського району. Коригування робочого проекту”. Наразі побудовано мережу водопостачання, що охоплює територію села Соломоново та Страж, включаючи всі існуючі житлові/нежитлові будівлі і споруди протяжністю 7,8 км.

Завершено реконструкцію водопроводу з підключенням споживачів по                   вул. Заводській в с. Розівка та по вул. Патруса Карпатського, в   с. Минай. Придбано водонапірну башту Рожневського в с. Кам’яниця. Виконано роботи по об’єкту „Реконструкція системи водопостачання с.Часлівці, Ужгородського району. Коригування” щодо укладання трубопроводів.

В населених пунктах району влаштовано 14 круглих колодязів зі збірного залізобетону з запірною водопровідною арматурою відповідно до технічної документації та 6 пожежних гідрантів.

З метою забезпечення належного функціонування житлового фонду та впровадження нових форм управління і надання послуг у житлово-комунальній сфері,райдержадміністрацією спільно з органами місцевого самоврядування постійно вживаються заходи щодо створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) в населених пунктах району.

На території району діює508 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), а саме: м. Ужгород – 490, м. Чоп – 3, м. Перечин – 3, Великоберезнянська селищна територіальна громада – 9, Холмківська сільська територіальна громада – 2, Баранинська сільська територіальна громада               (с. Нижнє Солотвино) – 1.

Оплата за спожиті енергоносії в усіх бюджетних установах здійснена в повному обсязі. Заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах житлово-комунального господарства відсутня.

 

Енергетика

На території Ужгородського району до експлуатації підготовлено 165 об’єктів енергетики. За звітний період було зроблено поточні та капітальні ремонти систем електропостачання, скоординовано роботу Ужгородського РЕМ на розчистку                    9 ділянок трас повітряних ліній електропередач ПЛ-10 кВт між територіями місцевих рад району та 41 ділянки трас повітрянихлінійПЛ-0,4 кВт у межах населених пунктів територіальних громад району.

 

Тверді побутові відходи

На території району діють три паспортизовані сміттєзвалища у межах території Великодобронської сільської ради і Ужгородський полігон, розміщений біля с. Барвінок Баранинської територіальної громади.

Деякі громади Ужгородського району мають можливість звільнити свої території від загрозливого впливу стихійних сміттєзвалищ на навколишнє середовище завдяки підписанню меморандуму про створення територіального еколого-економічного кластеру „Карпати”. Договір про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільного проекту з будівництва та розміщення сміттєсортувального заводу на території Полянської сільської ради підписали 16 громад, з них 6 по Ужгородському району: Великоберезнянська селищна територіальна громада, Дубриницько - Малоберезнянська сільська територіальна  громада, Костринська сільська територіальна громада, Перечинська міська територіальна громада, Ставненська сільська територіальна громада, Тур’є-Реметівська сільська територіальна громада. Саме ці громади географічно зручно розташовані поблизу даного заводу,що є економічно вигідним.

Крім того, за межами населеного пункту на території Середнянської селищної територіальної громади в с.Ірлява виділена земельна ділянка площею 23,048 га для розміщення об’єкту з переробки твердих побутових відходів. Планова діяльність передбачає розміщення об’єкту з переробки твердих побутових відходів з господарською зоною та інженерними спорудами. Такожведутьсянапрацюваннящодовизначенняметодівтехнічноїпереробкисміття.

Укладено угоди на надання послуг з вивезення ТПВ:з населенням – 10012;з організаціями (у тому числі бюджетними) – 311.Роздільний спосіб збирання відходів запроваджено у селах Минай Холмківської сільської територіальної громади, Оноківці та Кам’яниця Оноківської сільської територіальної громади.

 

Соціальна сфера

Впродовж 2021 року здійснювались заходи щодо вдосконалення соціально-трудових відносин із врахуванням змін у законодавчих актах.

Станом на 01.01.2022 року в Ужгородському районі заборгованість з виплати заробітної плати наявна на 3 підприємствах: Великоберезнянський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг); ДП „Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”; ДП Агропромислова фірма „Леанка” загальною сумою 764,8 тис. гривень.

За звітний період було проведено 16 засідань тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Із питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати та заборгованості по ЄСВ заслухано керівників Ужанського НПП та ДП  Агропромисловафірма „Леанка”.

У ходівжитихзаходівза період 2021 року відбулося погашення заборгованості на 7 підприємствах:

КНП „Великоберезнянська лікарня Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області”– 770,0 тис. грн.;

КНП „Обласний медичний клінічний шкірно-венерологічний центр” Закарпатської обласної ради–35,7 тис. грн.;

ТОВ „ТРАНС-УЖ” – 496,1 тис. грн.;

ДП „Ужгородськевійськовелісництво” – 400,0 тис. грн.;

ТОВ „Медичний центр-ПОКРОВ” – 24,6 тис.грн.;

Ужанський НПП – 421,2 тис. грн.;

КНП „Ужгородська районна клінічна лікарня Ужгородської районної ради Закарпатської області” – 1 421,969 тис. грн.

Проведено 4 засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.

Станом на 01.01.2022 року в районі нараховуються 562 діючих підприємства, організації та установи, з них на 541 доцільним є укладання колективних договорів. Наразі колективні договори укладені на 369 підприємствах, установах та організаціях, що складає 68,2 % від доцільного.

 

Медичне забезпечення

В Ужгородськомурайоніфункціонуютьтакілікувально-профілактичнізаклади:

Комунальне некомерційне підприємство „Ужгородський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги Ужгородської районної ради”, до складу якого входять 32 амбулаторії загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ) та 23 фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи);

комунальне некомерційне підприємство „Ужгородська районна клінічна лікарня Ужгородської районної ради Закарпатської області” на 188 стаціонарних ліжок та поліклінічне відділення на 450 відвідувань за зміну, яка має у своїй структурі Середнянську філію КНП „Ужгородська районна клінічна лікарня Ужгородської районної ради Закарпатської області”;

комунальне некомерційне підприємство „Великоберезнянський центр первинної медико-санітарної допомоги Ужгородської районної ради”;

комунальне некомерційне підприємство „Перечинський центр первинної медико-санітарної допомоги Ужгородської районної ради”;

комунальне некомерційне підприємство „Перечинський центр первинної медико-санітарної допомоги” Перечинської міської ради;

комунальне некомерційне підприємство „Центр первинної медико- санітарної допомоги” Дубриницької сільської ради;

комунальне некомерційне підприємство „Чопський центр первинної медико- санітарної допомоги” Чопської міської ради;

комунальне некомерційне підприємство Баранинської сільської ради „Центр первинної медико-санітарної допомоги”;

комунальне некомерційне підприємство „Ужгородський міський центр первинної медико-санітарної допомоги”;

комунальне некомерційне підприємство „Ужгородська міська поліклініка” Ужгородської міської ради;

комунальне некомерційне підприємство „Центральна міська клінічна лікарня” Ужгородської міської ради;

комунальне некомерційне підприємство „Великоберезнянська лікарня Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району;

комунальне некомерційне підприємство „Перечинська лікарня” Перечинської міської ради;

комунальне некомерційне підприємство „Ужгородська міська дитяча клінічна лікарня” Ужгородської міської ради;

комунальне некомерційне підприємство „Ужгородська міська дитяча поліклініка” Ужгородської міської ради.

У 2021 році у сфері охорони здоров’я фінансувалась районна Програма розвитку комунального некомерційного підприємства „Ужгородський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги Ужгородської районної ради на 2019 – 2022 роки, на виконання якої було передбачено та використано кошти з районного бюджету у сумі 50,0 тис. гривень.

 

 

Остання зміна сторінки: 14-11-2022 13:20