Окупація Кримського півострову, проведення антитерористичної операції на сході України, функціонування органів державної влади, установ та організацій в умовах особливого періоду значно вплинули на структуру соціуму, зокрема на руйнацію стереотипних уявлень щодо соціальних ролей.  За роки особливого періоду участь жінок у бойових діях стала для суспільства радше нормою, ніж винятком. Нині жіноцтво представлене на всіх напрямках безпосередньої участь у воєнних діях, а також забезпечення врегулювання конфлікту та встановлення миру, а саме: політичному, волонтерському та власне військовому/

За даними, оприлюдненими на Міжнародному Форумі “Партнерство парламенту, уряду та громадянського суспільства – для виконання національного плану дій “Жінки, мир, безпека”, у Збройних Силах України проходять військову службу і працюють майже 50 тисяч жінок, що становить п’яту частину від загальної кількості всього особового складу.

В українському війську нині проходять службу близько 25 тисяч жінок, з яких 3,4 тисячі є офіцерами.

У бойових діях на сході України з брали участь більше 7 тисяч.

Ще приблизно 31 тисяча жінок працює у Збройних силах України на цивільних посадах.

Якщо порівнювати ці дані із тими практиками, які існують у країнах-учасниках НАТО, то слід визнати: у ЗС України служить такий же відсоток жінок, як і в арміях Альянсу.

В українському війську 10,6% особового складу — це жінки, а в НАТО такий показник у середньому становить 10,9%.

Прийшов час, коли жінку-військовослужбовця в Україні почали спокійно і без зайвого пафосу сприймати не як певний соціальний феномен, а як звичайного професіонала, що добровільно опановує обраний фах. Засади гендерної рівності в ЗСУ успішно втілюються та еволюціонують. Зокрема й завдяки практичній реалізації Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2020 року.

Одним із проявів такої роботи є початок прийому на навчання дівчат до Київського військового ліцею імені Івана Богуна вже у 2019 році.

Фахівці визнають, що Міністерство оборони — єдине відомство, яке повністю взяло на себе виконання цілей партнерства із НАТО в гендерних аспектах військової служби. Створено якісний алгоритм, який охоплює всі аспекти, що відповідають згаданому національному плану. Передусім це забезпечення жінкам перспективи кар’єрного зростання відповідно до рівня освіти, досвіду і результатів службової діяльності.

Триває робота зі створення належних умов для комфортної служби українок в армії. Коштом бюджету Міноборони на майже 120 військових об’єктах вжито необхідних заходів, які відповідають санітарно-гігієнічним потребам жінок. Військові виші мають умови для того, щоб жінки вступали до них, училися, отримували первинні офіцерські звання і розпочинали офіцерську кар’єру. Понад 160 дівчат торік виявили бажання вступити до таких закладів. Тепер вони — майбутні офіцери.

Відтак минулий рік у темі надання рівних можливостей для служби та самореалізації в українському війську став етапним. Але важливі зміни продовжуються і в 2019-му.