З 31 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» (далі - Закон).
Законом внесено зміни до законів України «Про свободу совісті та релігійні організації» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зокрема, пов’язані з визначенням механізму зміни релігійною організацією підлеглості діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням).
Зокрема, врегульовано питання:
• прийняття релігійною громадою рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін до статуту такої громади,
• реєстрації статутів (положень) релігійних організацій,
• правового режиму майна релігійних організацій на період до завершення процедури зміни підлеглості.
Згідно Прикінцевих положень Закону статути (положення) релігійних організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом упродовж одного року з дня набрання ним чинності. До приведення статутів (положень) у відповідність із цим Законом релігійні організації керуються положеннями діючих статутів (положень) у частині, що не суперечить цьому Закону.
Звертаємо увагу, що Законом повноваження з державної реєстрації юридичних осіб-релігійних організацій передано до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, яких віднесено до суб’єктів державної реєстрації (пункт 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зі змінами).
У разі прийняття рішення щодо зміни своєї підлеглості релігійна організація повідомляє про таке рішення вказаного суб’єкта державної реєстрації, які забезпечують оприлюднення цього рішення на своєму офіційному веб-сайті.