Відділ містобудування та архітектури Ужгородської райдержадміністрації інформує про наступне. При наданні висновків до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для містобудівних потреб відділ керується  частиною 2 статті 181-1 Земельного кодексу України та статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Тобто, висновки про погодження (непогодження) надаються на земельні ділянки, де існують або запроектовані об'єкти будівництва, з врахуванням детальних планів території.

20 липня 2018 року Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області в райдержадміністрацію направлений лист стосовно надання висновків до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи, що з початку 2013 року земельні ділянки для сільськогосподарських потреб реєструвалися державними реєстраторами без висновків відділу містобудування та архітектури, і Головне управління Держгеокадастру передавало їх у власність, відділ звернувся до Управління містобудування та архітектури Закарпатської облдержадміністрації щодо можливості надання таких висновків.

Беручи до уваги рекомендації, вказані у листах Мінрегіону України від 31.08.18 № 7/14-8865 та Закарпатської облдержадміністрації від 31.10.2018 № 06-17/2471, відділ почав надавати висновки до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сільськогосподарських потреб з врахуванням містобудівної документації місцевого рівня, а саме: генеральних планів та детальних планів території.

Слід зазначити, що більшість генеральних планів населених пунктів району розроблені у 80-90 роки та не відповідають вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». А саме, пункту 3 статті 2 цього Закону. Відповідно, неможливо визначити функціональне призначення земельних ділянок, всі наявні обмеження, врахувати перспективи розвитку території.

Таким чином, допроектів землеустрою, які розміщуються на території в межах населеного пункту, але не охопленої генеральним планом, відділ надавав відповідь, що немає можливості надати погодження, враховуючи вищезазначений лист Закарпатської обласної державної адміністрації. Тобто, відділ не може встановити відповідність розміщення земельної ділянки генеральному плану, а також встановити обмеження які можуть накладатися на таку земельну ділянку.

Як стало відомо відділу, державним реєстраторам заборонено здійснювати реєстрацію земельних ділянок сільськогосподарського призначення без висновків відділу містобудування.

У зв’язку з цим, громадяни не можуть реалізувати своє право на оформлення таких земельних ділянок.

Для забезпечення правгромадян на отримання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, в обласній державній адміністрації була проведена нарада  за участю заступників голови облдержадміністраці, головного архітектора області.

Для вирішення піднятого питання, з метою дотримання чинного законодавства при відведенні земельних ділянок для сільськогосподарських потреб, станом на сьогодні в райдержадміністрації є письмове роз’яснення управління містобудування та архітектури облдержадміністрації щодо надання висновків.

На даний час висновки пропогодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, в тому числі для ведення особистого селянського господарства, надаються з врахуванням отриманих рекомендацій.