Пожежа - неконтрольоване горіння, що розповсюджується у часі та просторі.

Ризик виникнення на території району тих чи інших надзвичайних ситуацій природного або техногенного характеру залишається високим. Більшість таких ситуацій це виникнення пожеж у приватному секторі, що завдає значних матеріальних збитків населенню району і є порушенням умов життєдіяльності.

Залежно від розмірів матеріальних збитків пожежі поділяються на особливо великі, великі та локальні. Проте наслідки пожеж не обмежуються лише матеріальними втратами. Найнебезпечнішими є соціальні наслідки, які пов'язані з загибеллю та травмуванням людей.

Щорічно на території Ужгородського району стається близько 210 пожеж та виникає 20-30 надзвичайних ситуацій різного характеру.

На сьогоднішній день на території Ужгородського району виникли 108 пожеж (проти 146 у 2017 році), спостерігається зменшення на -30,18%. Прямі матеріальні збитки від пожеж склали 3 млн.816 тис.368 грн., в попередньому році – 4 млн.318 тис.100 грн., зменшення на -13,14%, побічні збитки – 8 млн.811 тис.468 грн., 2017 рік – 9 млн.947 тис.224 грн., зменшення на -12,88%. На +500% збільшилася кількість загиблих на пожежах, 5 людей проти 1 за аналогічний період минулого року. Травмування осіб на пожежах зменшилася на -33%, 3 людей проти 4 за аналогічний період 2017 року.

Починаючи із 2018 року, Ужгородським міськрайонним відділом УДСНС України у Закарпатській області проводилися перевірки установ бюджетної сфери району (заклади освіти, культури, охорони здоров’я тощо) щодо дотримання вимог чинного законодавства із пожежної безпеки. За результатами було складено 152 адміністративні протоколи за ст.175 КУпАП та 4 протоколи за ст.188.16 КУпАП.

Забезпечення пожежної безпеки є невід’ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров’я людей, національного багатства, навколишнього природного середовища.

З цією метою райдержадміністрацією спільно із відповідними установами та організаціями вживаються відповідні заходи щодо забезпечення протипожежного захисту території Ужгородського району. Розроблені відповідні листівки, які роздані головам виконкомів Середнянської селищної, сільських рад, підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності.

Дане питання неодноразово розглядається на засіданнях комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де приймаються відповідні рішення для виконання. Так, 14.08.2018 на плановому засіданні комісії з питань ТЕБ та НС, в черговий раз було розглянуто питання протипожежного захисту території Ужгородського району.

З метою підвищення рівня захисту населення і території району від надзвичайних ситуацій техногенного характеру, запобігання їх виникнення та реальної готовності до реагування на них райдержадміністрацією розроблена районна Програма підвищення спроможності та покращення надання послуг підрозділів управління державної служби надзвичайних ситуацій України у Закарпатській області на 2018-2020 роки, яка спрямована на реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту, створення нормальних та безпечних умов життєдіяльності населення району, охорони національного багатства і навколишнього природного середовища.

Пожежна безпека на території району забезпечується шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Із залученням Ужгородського міськрайонного відділу управління державної служби надзвичайних ситуацій України у Закарпатській області проводиться відповідна роз’яснювальна робота серед населення району щодо забезпечення протипожежного захисту, протипожежної безпеки та бережливого ставлення до вогню.

Також, відповідно до Плану-графіку проведення практичної підготовки осіб керівного складу і фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту на підприємствах, установах та організаціях Ужгородського району, із залученням навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Закарпатської області проводяться спеціально - об’єктові навчання із пожежної безпеки.

Основні заходи пожежної безпеки нескладні і не вимагають великих матеріальних витрат, але їх своєчасне і ретельне виконання дозволить надійно перекрити шлях вогню.