СКИНУТИ

Відповідно до статті 149 Кримінального кодексу України, торгівля людьми або здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи, - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

       Експлуатація людини - це всі форми сексуальної експлуатації, використання в порнобізнесі, примусова праця або примусове надання послуг, рабство або звичаї, подібні до рабства, підневільний стан, залучення в боргову кабалу, вилучення органів, проведення дослідів над людиною без її згоди, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, примусову вагітність, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах тощо.
Уразливий стан особи – зумовлений фізичними чи психічними властивостями або зовнішніми обставинами стан особи, який позбавляє або обмежує її здатність усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, приймати зі своєї волі самостійні рішення, чинити опір насильницьким чи іншим незаконним діям, збіг тяжких особистих, сімейних або інших обставин.

       А визначити, чи стала людина жертвою торгівлі, досить важко. Ще складніше з визначенням чи була людина в уразливому стані. Окрім того, й самі жертви не прагнуть відстоювати свої права і притягнути до відповідальності кривдників. Загалом не більше 7 % жертв торгівлі людьми, яких виявляють громадські організації, звертаються до правоохоронних органів.
       Отож хотілося б застерегти, котрі мають намір працевлаштуватися, в тому числі, в межах України, аби вони були пильними, не піддаватись на спокусливі пропозиції, навіть коли вони надходять від близьких та знайомих. Потрібно ретельно перевіряти документи роботодавців, вимагати підписання договору і уважно вичитувати його умови. В разі виїзду за кордон потрібно запастися телефонами посольств, відповідних служб та нікому не віддавати свого закордонного паспорта окрім працівників митних служб. Коли ж Ви стали жертвою торгівлі, звертайтеся до правоохоронних органів, громадських організацій.

         Пам’ятайте, що Ваша мовчанка дарує свободу вашим кривдникам, і вони залишаються безкарними, продовжуючи торгувати людьми.

         «Не вір, не бійся, але проси». Такий девіз має бути у всіх бажаючих працевлаштуватися за межами Ужгородського району: не вірити обіцянкам; не боятися відстоювати власні права; просити захисту у правоохоронців та громадських організацій.