10 травня 2018 року в Середнянській дитячій школі мистецтв Ужгородського району відбувся ювілейний, двадцятий обласний конкурс словацької народної пісні «Золотий соловей» («Zlatý Slávik»). Основними завданнями конкурсу традиційно є виявлення і підтримка юних талантів, сприяння розвитку дитячої вокальної творчості, збереження словацьких народних традицій, узагальнення і вивчення передового досвіду роботи із словацьким фольклором. Засновники конкурсу – департамент культури   Закарпатської   облдержадміністрації, відділ культури Ужгородської райдержадміністрації Середнянська дитяча школа мистецтв і культурно-освітня організація «Матіца Словенска» на Україні – зробили все для того, щоби втілити в життя всі поставлені завдання та провести конкурс на високому рівні.

Перед початком конкурсної програми всіх присутніх привітали віце-консул Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді   п. Ладіслава Гунарова і голова культурно-освітньої організації «Матіца Словенска» на Україні Йосип Гайніш .

Цього разу в Середньому для участі в конкурсі прибув 61 учасник з Ужгородського, Перечинського, Великоберезнянського, Воловецького, Іршавського, Мукачівського, Тячівського, Свалявського, Хустського районів, міст Ужгорода, Мукачева, Хуста і Чопа. Змагання проводилося у трьох вікових категоріях: І категорія – солісти-вокалісти та дуети віком від 10 до 11 років включно, ІІ категорія - солісти-вокалісти та дуети віком від 12 до 14 років включно, ІІІ категорія - солісти-вокалісти та дуети віком від 15 до 17 років включно.

Компетентне журі цього року очолила Валентина Степанівна Зелінка –  викладач-методист циклової комісії «Академічний спів» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора, заслужений працівник культури України. До складу журі також увійшли: Гайніш Й.Й.– голова культурно-освітньої організації «Матіца Словенска» на Україні; Ленарт Л.Д. – голова Президії Ради директорів дитячих мистецьких шкіл Закарпатської області, заслужений працівник культури України; Данканич Г.М. - викладач циклової комісії «Академічний спів» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора; Шванда М.І. – завідуюча вокально-хоровим відділом Середнянської ДШМ. Журі з честю впоралося із своїм нелегким завданням і винесло наступне рішення щодо розподілу призових місць.

Гран-прі конкурсу і максимальну кількість балів у І категорії отримали Говдан Микола з Ужгородської ДШМ і дует у складі: Гнаткович Даніела – Гнаткович Евніка (Полянська ДШМ).

Перше місце у І категорії посіла Носа Златослава (Дубівська ДШМ). Друге місце розділили Газій Лідія (Великолучківська ДШМ), Семйон Софія (Мукачівська ДШМ №2) і Фешко Вікторія (Тарновецька ДШМ).                                                                                     Третє місце у цій віковій категорії зайняли Бенце Валерія   (Чопська ДМШ), Медвідь Владислава   (Великолучківська ДШМ), Повханич Анна   (Тур’я-Реметівська ДШМ) і   Феєр Євгенія   (Буштинська ДШМ).         Серед дуетів у цій віковій категорії перше місце посів дует у складі: Газій Марія - Медвідь Владислава   (Великолучківська ДШМ),   друге – дует у складі: Ігнатоля Євгенія - Шпеник Катерина (Мукачівська ДШМ №1 ім.С.Ф.Мартона), а третє місце   - дует Газій Лідія - Медвідь Владислава   з Великолучківської ДШМ.

У ІІ категорії перше місце згідно кількості набраних балів виборола Попович Марія (Мукачівська ДШМ №2), друге місце -   Голич Анастасія (Тарновецька ДШМ), третє місце розділили Білей Максим     (Кушницька ДШМ)   і Петрінко Іванна   (Драгівська ДШМ). Серед дуетів у цій віковій категорії перше і друге місця не присуджувались, а треті місця посіли дуети у складі: Туліпан Вікторія - Ловська Кароліна (Тячвська ДШМ) і Снітар Діана - Барна Аліна (Школа мистецтв м.Хуст).

У ІІІ категорії перше місце виборола Багінська Каріна з Мукачівської ДШМ №1 ім.С.Ф.Мартона, друге місце не присуджувалось, а третє місце посіла Вовчок Руслана (Нижньоселищенська ДШМ). Серед дуетів у цій категорії призові місця не присуджувались.

Також були присуджені спеціальні відзнаки конкурсу:

-  відзнака Генерального консульства Словацької Республіки в м.Ужгороді  -  Бенце Валерія (Чопська ДШМ);

-   приз за краще виконання твору а capella - Галас Валерія (Перечинська ДМШ);

-  кращий концертмейстер - Бровді Михайло Васильович (Тарновецька ДШМ);

-   кращий інструментальний супровід  -  інструментальний ансамбль     «Мараморош» (Школа мистецтв м.Хуст, керівник О.Анишинець) і гурт «Березняни» (Великоберезнянська ДШМ, керівник В. Опаленик).

Переможці і призери отримали дипломи і грамоти, а також цінні подарунки та пам’ятні сувеніри від організаторів конкурсу. Подяками за участь і сувенірами були також нагороджені всі учасники конкурсу. Особливим подарунком для всіх учасників стали статуетки у вигляді золотого соловейка, які були виготовлені спеціально для цього конкурсу вмілими руками дітей з фізичними вадами.

Подарунок і щирі слова подяки за майстерне ведення програми конкурсу отримав також і вчитель СЗОШ І-ІІІ ст.№4 м.Ужгорода, незмінний ведучий конкурсних програм - неперевершений Янко Поханіч.Велику роботу по організації і проведення конкурсу провели: В.А.Гойдош - методист відділу мистецьких навчальних закладів департаменту культури Закарпатської облдержадміністрації, а також Габріелла Бровді і Мілан Товт із словацької редакції телеканалу «Тиса-1».

Окремої подяки заслуговує велика робота викладачів і концертмейстерів навчальних закладів, які готували учасників; а також робота керівників інструментальних колективів дитячих мистецьких шкіл, які забезпечили виступам учасників конкурсу якісний музичний супровід.

Учасники обласного конкурсу словацької народної пісні «Золотий соловей – 2018» роз’їжджалися по домівках з масою позитивних вражень від перебування на цьому святі словацького пісенного фольклору. Ми впевнені, що вони і надалі будуть розвивати свої вокальні дані, і ще не раз захочуть взяти участь у цьому мистецькому змаганні. До нових зустрічей у Середньому!

Оксана Ленарт, директор Середнянської ДШМ