Розвиток удосконалення системи сімейного влаштування дітей‑сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є одним із пріоритетних напрямків соціальної політики України, адже щороку від 1 % до  1,5 % дітей  на 10 тисяч населення дітей в Ужгородському районі  залишаються без батьківського піклування. Протягом 2016 року кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що набули правового статусу складала 13 осіб.  Протягом  останніх років  з’явилася тенденція до зменшення кількості таких дітей. Віддак протягом 2017  року правовий статус набуло 12 дітей, з яких  75 % мають живих батьків. Службою у справах дітей Ужгородського району з метою профілактики соціального сиріцтва було вжито максимум заходів задля закріплення позитивних результатів та подальшого розвитку системи національного усиновлення та сімейного влаштування у 2017 р.Завдяки запровадженню та підтримці сімейних форм виховання станом на на 01.01.2018 р. вже 91,3 % (від загальної кількості дітей набувших правовий статус, що перебувають  на обліку служби) дітей-сиріт та дітей, які з різних причин втратили батьківське піклування виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу.

Розвиток  сімейних форм виховання та національного усиновлення в Ужгородському районі є успішним та результативним, кількість  дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування влаштованих  до таких форм виховання постійно зростає. Зокрема, всі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у віці до трьох років влаштовані до сімейних форм виховання або усиновлені. Із загальної кількості дітей набувших правовий статус у 2017 році 81,2 % реалізовано їх право на збереження родинних відносин та на виховання у сімї: влаштованих під опіку /піклування – 4; 2 дитини усиновлено громадянами України у порівнянні з минулим 2016 роком ця цифра становила  1; 3 дітей – влаштовані на тимчасове утримання до сімї родичів/знайомих, з подальшою реалізацією їх права на влаштування під опіку/піклування. Віддтак, з вище наведеного слідує, що сімейною формую виховання неохоплено  3 дітей з 12-ти набувших правовий статус протягом 2016 року.

На кінець року незавершеними (позови, що подані службою у справах дітей до суду протягом  2017)  залишилися судові процеси  щодо 8 дітей про позбавлення батьківських прав батьків відностноїх дітей  та щодо однієї дитини поданий позов кандидатами про усиновлення.

Тенденція виявлення дітей які залишаються без батьківського піклування насамперед проявляється у збільшенні неповних сімей, часто в результаті свідомої відмови від реєстрації шлюбу, з метою отримання соціальної допомоги від держави. Причиною  також є соціально-економічне погіршення становища сімей  пов’язане із зубожінням сімей (безробіття обох або одного з батьків, жебрацтво батьків, тривала відсутність батьків, відсутність постійного житла, розлучення батьків). Морально-етичні норми відтіснені асоціальним способ життя батьків. Різні види залежності батьків, примушення дітей до жебракування, злочинні діяння батьків, різноманітні форми насильства, спрямованого на дітей, раннє або позашлюбне материнство, конфліктність  членів сімї все це і призводить до поширення сиріцтва в районі , що має особливо загрозливий характер для такої його складової.

Пріоритетом державної політики залишається сприяння усиновленню дітей з числа сиріт та позбавлених батьківського піклування.

Майже 95 % потенційнихусиновлювачів готові виховувати двох‑трьох дітей (зокрема, це поліпшує стан влаштуваннябратів і сестер, які не можуть бути розлучені).Протягом року на обліку служби перебувало 6 сімейниз пар кандидатів в усиновлювачі, з яких 3 зняті з обліку, як такі, що здійснили усиновлення,  2 сімейні пари - триває судовий процес усиновлення, завершення якого можна очікувати на початку 2018 року.

Служба у справах дітей Ужгородської РДА постійно підтримує контакт та удосконалює можливість інтенсивної співпраці з  закладами охорони здоров’я, та безпосередньо з відділом охорони здоровя райдержадміністрації,  управлінням соціального захисту населення, відділом освіти, молоді  і спорту райдержадміністрації, Ужгородським районним центром соціальних служб для дітей сімї та молоді, Ужгородським районним відділенням поліції Ужгородського відділу поліції ГУНП задля вірішення проблем дітей, що потребують соціального захисту та вподальшому зниження рівня сиріцтва в районі.

Службою вживаються всі можливі заходи щодо захисту прав та інтересів дітей, які залишилася без батьківського піклування, були покинуті, виховуються у сім’ях опікунів, інтернатних закладах та закладах створених за підтримки релігійних фондів.

Начальник служби                                 І.Коста