3 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»і.

З 1 жовтня перерахунок пенсій здійснюється з використанням єдиного показника середньої зарплати, що використовується для призначення пенсії в 2017 році, на рівні 3 тисячі 764 гривні 40 копійок. При цьому показник оцінки одного року страхового стажу знижено з 1,35 на 1 відсоток.
Водночас на перехідний період для нових пенсій оцінки одного року стажу 1,35% зберігається до кінця 2017 року, у тому числі при переведенні з пенсії з інвалідності на пенсію за віком.

Тимчасово, з 1 січня по 31 грудня 2018 року, буде використовуватися показник середньої зарплати за 2016 та 2017 роки (орієнтовно – 5246 гривень).

Для забезпечення індексації пенсії щороку планується проводити перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначається в межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Пенсійна реформа передбачає підвищення необхідного стажу для виходу на пенсію: з 1 січня 2018 року необхідно мати 25 років страхового стажу, відтак з кожним наступним роком додається 1 рік, і в 2028 році необхідний страховий стаж і для чоловіків, і для жінок становитиме 35 років.
Якщо особа не має необхідного страхового стажу. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 р., страхового стажу право на пенсію за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу: до 31 грудня 2018 року – від 15 до 25 років; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – від 16 до 26 років.

З кожним наступним роком додається рік стажу.
Якщо ж особа не має і цього необхідного стажу, то матиме право виходити на пенсію в 65 років за умови, якщо на 1 січня 2019 року матиме як мінімум 15 років страхового стажу. З кожним наступним роком так само додається рік стажу.

Особам, які в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року набули не менше 15 років стажу та досягли відповідного пенсійного віку, призначатиметься державна соціальна допомога. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Для визначення права на пенсію за віком у страховий стаж зараховуються:
– ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподатковування або фіксованого податку (при цьому з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 р. включно страховий стаж підтверджується лише довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року включно – за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру);

– проходження військової служби до 31 грудня 2017 р. включно;
– перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 р. включно;

– знаходження у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків за жінок, що перебувають у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 1 січня 2005-го.

Новою нормою є те, що члени фермерського господарства та особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Скасовано обмеження виплати пенсії працюючим пенсіонерам, в тому числі поновлюється виплата раніше призначених пенсій особам, які працюють на спецпосадах, в частині Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Право на достроковий вихід на пенсію за віком мають:
– особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути);

– особи з інвалідністю по зору І групи – сліпі та з інвалідністю дитинства І групи;
– жінки, які народили 5 і більше дітей та виховали їх до 6-річного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку;
– військовослужбовці та інші особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, тощо за умови досягнення 55 років та наявності необхідного страхового стажу;
Залишається право на достроковий вихід на пенсію за Списком № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників у осіб за умови досягнення відповідного віку та наявності необхідного стажу, визначених статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Педагоги і медичні працівники, які на 1 квітня 2015 року мають спецстажу 25 років чи на 31 грудня 2015 року – 25 років 6 місяців, мають право вийти на пенсію за вислугою років незалежно від віку.

Разом з тим, пенсія за вислугу років призначатиметься за зверненням особи, яка  на день набрання чинності Закону 2148 має вислугу років та спецстаж 26 років і 6 місяців. Але при цьому є умова – особа повинна звільнитися з роботи за спеціальністю, яка дає їй право на пенсію за вислугу років.

Ужгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області