СКИНУТИ

16 квітня 2019 року до Ужгородської районної бібліотеки завітав літературний караван угорських письменників із Словаччини. Привітала гостей завідуюча відділом обслуговування Кароль Еріка та бібліотекар с.Есень Сабов Тіберій. Учасників програми Літературного каравану представив Голова Товариства угорської інтелігенції Закарпаття Дьордь Дупка, це:

- Ходош Дюла (Дунайска-Стреда (Dunaszerdahely) - поет, письменник, редактор, видавець, президент компанії угорських письменників Словаччини;

- Югас Катерина (Пожонь (Братислава) - поет, журналіст, редактор;

- Надь Еріка (Дунайска-Стреда (Dunaszerdahely ) - прозаїк, редактор, секретар компанії угорських письменників Словаччини.

Присутні із задоволенням слухали розповіді письменників про свої творчі здобутки. Письменники подарували всім присутнім свої книги.

12 квітня 2019 року на базі бібліотеки-філії смт. Середнє відбувся другий етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання "Книгоманія-2019". Учасників та гостей «Книгоманія-2019» привітала директор Ужгородської ЦРБС - Валієва В.Н. Після чого розпочалася боротьба за звання «Найкращого читача Ужгородського району». У конкурсі прийняли участь користувачі бібліотек-філій сіл Коритняни, Пацканьово, Дубрівка, смт.Середнє.

Кожен учасник представляв свою улюблену книгу та намагався переконати ровесників і журі, що саме ця книга найцікавіша і що її необхідно обов’язково прочитати. Більшість учасників конкурсу представляли книжки сучасних авторів української та зарубіжної літератури для дітей з позашкільної програми.

Журі відмітили відмінну підготовку дітей, їх начитаність та артистичні здібності.

Переможцями ІІ-го етапу конкурсу стали користувачі бібліотеки-філії смт.Середнє - Вакерич Христина та Комарницький Василь, села Дубрівка – Філяк Ольга та Токар Анастасія. Сподобались глядачам і виступи Томинець Марини та Скучка Каріни. Всі учасники отримали дипломи та пам’ятні подарунки.

Порадував усіх присутніх майстер-клас писанок, який провела керівник методичного центру Ужгородського районного відділу культури Оксана Ільченко.

Весна в Ужгороді багата на різноманітні фестивалі і творчі конкурси. Так, 15 квітня 2019 року відбувся Міжнародний фестиваль – конкурс музики, пісні, танцю та декоративно-прикладного мистецтва «Талановиті діти України». Фестиваль проводиться з метою розкриття таланту, індивідуальності та творчого потенціалу дітей та молоді України і світу, відкриття особистостей. Проходить фестиваль за підтримки Міністерства культури України і збирає на своїх сценах талановитих і творчих дітей та молодь з різних куточків України і близького зарубіжжя.

Учасники зразкової вокальної студії «Намисто» Ужгородського РБК прийняли участь у конкурсі й отримали хороші результати: нагороджені дипломом за ІІ місце в середній віковій категорії в вокальному жанрі. Також дипломантами фестивалю стали солісти студії Сідун Вікторія (ІІ місце) і Міня Злата (ІІ місце).

Крім того, у конкурсі прийняла участь Тарнівецька школа мистецтв, яка за результатами конкурсу теж отримала призові місця: диплом за ІІ місце в середній віковій категорії у жанрі «Естрадний вокал» (Голич Анастасія); диплом за ІІ місце в середній віковій категорії у жанрі «Гітара» (Кузнєцов Валентин) та диплом за ІІІ місце в середній віковій категорії у жанрі «Фортепіано» (Кузович Даніелла, Дуркот Олександра).

Вітаємо наших лауреатів – і бажаємо подальших перемог!

15.04.2019 р., напередодні одного з найбільш християнських свят – Великодня на базі районного будинку культури організована районна виставка «Писанкова поезія» та майстер-клас. Писанка здавна вважається символом України, в якій український народ зміг поєднати і творче мислення, і навколишній світ в усіх його формах та кольорах. Писанка є досить складним мистецтвом і оволодіти ним швидко вдається далеко не кожному, але серед розмаїття видів українського декоративно-ужиткового мистецтва писанкарство охоплює все більше і більше бажаючих опанувати ним. Тому аби відчути настрій свята і навчитися цього мистецтва був організований майстер-клас з писанкарства. Атмосферу українських традицій відтворили керівник та методисти районного методичного центру О. Ільченко, В. Коста та завідуюча бібліотеки-філіалу села Часлівці В. Пеняк. Охочими, які виявили бажання навчитись розписувати писанки, виготовляти великодні сувеніри стали студенти ІІІ – ІУ курсу Ужгородського коледжу культури і мистецтв (керівник, голова циклової комісії хорового диригування Новак О.Ю.) Хтось уперше в такий спосіб розписував великодні символи, а хтось удосконалював свої вміння. Під час заходу студенти дізналися про зміст та особливості Великодніх свят. По завершенню майстер-класу кожен тримав у своїх руках власне творіння — писанку та сувенірного зайчика. Усі присутні переконалися, що писати писанку — це своєрідна медитація, що вимагає не тільки володіння технікою, але й духовного піднесення.

                                                        КОТЛЯР М.З. – начальник відділу культури РДА

Щорічно, перед Великодніми святами, за підтримки члена КМКС Тюнде Варга завідуюча клубом с. Батфа Наталія Ференц організувала виставку та майстер-клас з писанкарства.

Наталія Степанівна провела майстер-клас з виготовлення великодніх віночків. Керівник методичного центру відділу культури райдержадміністрації Оксана Ільченко показала присутнім виготовлення писанок в техніці квілінг, декупаж, оригамі, крашанки. Діти з задоволенням виготовляли писанки з різними методами, прикрашали великодні віночки різнокольоровими стрічками.

Кожен з учасників залишився задоволеним і пішов додому з чудовими виробами.

Майстер-клас пройшов і в селі Пацканьово під керівництвом директора будинку культури Тетяни Мерв’як та бібліотекара Галини Псяйка. Всі працівники закладів культури готують Великодні композиції до районної виставки «Писанкова поезія».

Угорський Парламент оголосив 2019 рік – роком пам’яті Ференца Ракоці II. В рамках цієї дати в центральній районній бібліотеці с Тийглаш пройшла презентація
книги Д.Дупки „Ракоці турулмодоро” – легенди про угорського князя Ракоці II., який багато років прожив на Закарпатті. Історик Ковач Шандор презентував
документальний фільм про життя Ференца Ракоці II.
На зустрічі були присутні консул Угорщини в Ужгороді Беге Крістіна, бібліотекарі сіл, які обслуговують угорське населення, користувачі центральної районної
бібліотеки. Організатором заходу був бібліотекар с. Есень - Сабов Тіберій. На завершення Д.Дупко подарував свої книги для бібліотек району.

22 березня в районному будинку культури відбувся ІУ Районний конкурс українського художнього слова «Поетичне слово», присвячений Всесвітньому дню поезії та 100-річчю від дня народження українського поета, одного з творців Карпатської України нашого земляка Івана Ірлявського (Рошко), який народився 17 січня 1919 року в селі Ірлява Ужгородського району.

Всесвітній день поезії – свято, яке відзначається щороку 21 березня. Встановлено 1999 року ухвалою 30 –ї сесії ЮНЕСКО. Вперше відзначено 21 березня 2000 року в Парижі, де знаходиться штаб-квартира ЮНЕСКО. В Україні почав відзначатися з 2004 року.

Його мета – залучити якомога більше людей до поезії, надати можливість молодим талантам заявити про себе. Адже поезія може стати відповіддю на найгостріші та найглибші духовні запити сучасної людини.

Цьогоріч в конкурсі взяли участь 27 учасників. Наймолодшому учаснику 8 років, найстаршому – 70. Відповідно до оголошених умов, конкурсантам належало виконати два твори, з яких один національно – патріотичного звучання. За висновками компетентного журі, а це: Марія Котляр – начальник відділу культури Ужгородської РДА, Олена Гайдук – провідний методист комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарптської області, Владислава Коста – методист методичного центру народної творчості і культурно – освітньої роботи відділу культури Ужгородської РДА, та голови журі Василь Густі – поет, прозаїк, голова закарпатської організації Національної спілки України.

 

Конкурсанти із завданням упорались, обравши для свого виступу твори українських та закарпатських поетів таких як: Т. Шевченко, Л. Українка, В. Симоненко, П. Скунць, В. Густі, Галина Малик, Іван Ірлявський, В.Гренджа-Донський

Отже, в номінації «Поезія»: І місце посів – Василь Комарницький – бібліотека-філіал смт Середнє, керівник Тамара Сарана. ІІ місце – Ніколетта Манюра учасниця гуртка художнього слова клубу с.Ляхівці - керівник Олеся Касинець та Іван Розман учасник гуртка художнього слова клубу с. Демичі- керівник Мар’яна Сенькіна. ІІІ місце – Аліна Ніткулинець – учасниця гуртка художнього слова клубу с.Анталовці – керівник Володимир Вербовські, Марія Шпонтак – учасниця народного театру БК с.Р.Комарівцыі- керівник Марта Гурніш та Вікторія Дуб – бібліотека-філіал с.Коритняни – керівник Зоряна Глюдзо.

В номінації «Гумор»: І місце – Юрій Савко, завідуючий клубом с. Лінці та Каріна Ставинська – учасниця гуртка художнього слова клубу с.Оріховиця - керівник Світлана Когут. ІІ місце – Анна Петій та Анастасія Уральська, учасниці гуртка художнього слова клубу с.Оріховиця, керівник Світлана Когут.

В номінації «Власна творчість»: І місце – Любов Коваль , учасниця гуртка художнього слова клубу с.Оноківці, керівник Марія Гричушенко, ІІ місце – КрістінаТовтин, учасниця гуртка художнього слова клубу с. Н. Солотвино, керівник Любов Фешко, ІІІ місце – Товтин Каріна, учасниця гуртка художнього слова клубу с. Н. Солотвино, керівник Любов Фешко.

Всі конкурсанти нагороджені дипломами, подяками та цінними подарунками.

15-17 березня в м. Хуст відбувся X відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні «Красне поле», присвячений 80-й річниці Карпатської України.

Метою фестивалю є популяризація творів національно-патріотичної тематики та творів, які оспівують славетні подвиги українського народу і події пов’язані з проголошенням Карпатської України.

Конкурсна програма проводилась за такими номінаціями:

-  хорові колективи

-  вокальні ансамблі

-  солісти-вокалісти, дуети, тріо, квартети.

Цьогоріч фестиваль –конкурс святкував своє десятиріччя і зібрав поціновувачів патріотичної пісні зі всієї України. Свою творчість репрезентували Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Рівненська, Хмельницька і інші області.

Ужгородський районний відділ культури представив на фестивалі народний ансамбль пісні і танцю «Дружба» (керівник Олександр Карбованець, кер.оркестру Сергій Петрушевський, балетмейстер Микола Мовнар), який нагороджений подякою; народний вокальний ансамбль «Карпатські голоси» клубу с.Оноківці (керівник Олександр Сакс), у номінації «Вокальні ансамблі» був нагороджений дипломом. У номінації солісти-вокалісти, дуети, тріо, квартети виступив квартет «Вишеньки» (керівник Василина Голянич), які зайняли перше місце і нагороджені дипломом лауреата першого ступеня. Вітаємо переможців.

          Щовесни, коли тануть сніги

     І на рясті просяє веселка,

     Повні сил і живої снаги

     Ми вшановуєм пам'ять Шевченка –

такими словами ведучі Сніжана Молдаван, Олена Поп, Яна Пащетник розпочали звітний концерт колективів художньої самодіяльності клубу с.Оноківці та здачу додипломної практики студентами коледжу культури і мистецтв присвячений вшануванню пам’яті Кобзаря. Концерт розпочали піснею «По діброві вітер виє», яку виконали завідуюча клубу Марія Гричушенко та Яна Пащетник. Теплими оплесками приймали глядачі виступ дитячого вокального ансамблю «Калинонька» та вокального ансамблю «Марічка», які виконували пісні на слова Т.Г Шевченка, українські народні та закарпатські народні пісні. Порадували присутніх своїми піснями солістки Ніка Сусик та Анастасія Максимова. На концерті були присутні викладачі коледжу культури і мистецтв Ольга Новак – голова циклової комісії хорового диригування та Валентина Вігула, керівник студентського оркестру народних інструментів «Маки», які подарували глядачам багато позитивних емоцій.

Другу частину концерту присвятили Міжнародному жіночому дню.

Керівник організаційно-методичного центру районного відділу культури Оксана Ільченко привітала прекрасну половину людства з жіночим днем та відмітила хорошу роботу завідуючої клубу Марії Гричушенко.

У будинку культури с.Пацканьово відбувся звітний концерт колективів художньої самодіяльності присвячений Міжнародному Жіночому Дню 8-го Березня «Жінка - берегиня роду свого». На фоні музики та слайдів ведучі директор будинку культури Тетяна Мерв’як та завідуюча бібліотекою Галина Псяйка розпочали концерт чарівними рядками:

Краса жіноча, теплий подих квітки,

Коханий погляд радісних очей.

Тендітна усмішка, котра так личить жінці

Засліплює, як перший Божий день

«Тож наше свято ми присвячуємо жіночності, віддаємо данину любові й захоплення тим, до кого ми звертаємося в радості й печалі – нашим бабусям, матерям, сестрам – берегиням нашого роду».

Учасники гуртка художнього слова виступили з літературно-музичною композицією «Ми низько вклоняємось Вам». У виконанні дитячого вокального ансамблю та народного фольклорного колективу «Газдині» прозвучали ряд українських та закарпатських народних пісень. Солісти колективу Катерина Мерв’як та Анастасія Січка подарували всім присутнімзакарпатські народні пісні «Ой ви дівчата молоді», «Ниє таких красних дівок». Порадували глядачів піснями «Рідна мати моя» та «Час рікою пливе» ведучі концерту. Керівник організаційно-методичного центру районного відділу культури Оксана Ільченко вручила грамоту директору будинку культури Тетяні Мерв’як за сумлінну працю і відданість улюбленій справі та з нагоди 45-річчя від дня народження.