СКИНУТИ

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 26.06.2019 р. № 616 урядом визначено Порядок та умови надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа.  

З метою інформування та роз’яснення   основних механізмів забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у 2019 році, передбачених постановою КМУ від 26 червня 2019 р. № 616 Ужгородським районним центром соціальних служб було організовано зустріч з прийомними батьками, батьками-вихователями, піклувальниками та особами з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що проживають на території Ужгородщини.

Директор Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ігнат О.Ф. описала покроковий алгоритм дій особи, яка виявила бажання отримати житло за рахунок субвенції або грошової компенсації у 2019 році, а також, розповіла присутнім про допомогу, яку центр соціальних служб може надати особам, що виявили бажання скористатися своїм правом на отримання грошової компенсації для придбання житла.

Начальник Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації Зизич А.В. розповіла присутнім про особливості здійснення зарахування та виплат грошових компенсацій, на придбання житла, умови та вимоги, передбачені законодавством, щодо придбання житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа відповідно до цьогорічних змін.

Також, у ході зустрічі були розглянуті та обговорені питання постановки дітей-сиріт та дітей-позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на квартирний облік. Присутні отримали відповіді на запитання, що стосуються захисту житлово-майнових прав дітей та осіб вищезазначених категорій.

Далеко не кожна дитина має щастя виховуватись в повноцінній сім’ї. Доволі значна кількість дітей наразі перебувають в закладах інтернатного типу та, як ніхто інший, потребують турботи та допомоги у підготовці їх до самостійного життя в суспільстві.

Саме тому в Україні набирає популярності нова соціальна послуга наставництва над дитиною, яка перебуває в закладах інтернатного типу.

Наставництво - це добровільна, безоплатна діяльність наставника (громадянина, який виявив бажання стати наставником та пройшов відповідний тренінг – навчання для наставників), метою якої є надання дитині, яка проживає у закладі, індивідуальної підтримки та допомоги. Першочергове завдання наставника – підготовка дитини, яка виховується у вищевказаних закладах до самостійного життя. Стати наставником означає стати турботливим дорослим, другом, готовим присвятити дитині з інтернату свій час, знання і досвід. Наставник повинен мати повних 18 років, бажання допомагати іншим, слухати, бути терпеливим і, звісно, любити дітей.

Станьте для дитини другом та помічником у підготовці до дорослого життя, де дитину після виходу з закладу чекає неймовірна кількість випробувань.

За більш детальною інформацією з приводу наставництва звертайтесь до Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м. Ужгород, вул. Гойди, 8, 3 поверх, кабінет 311 тел. 61-62-04, e-mail: urcsssdm@ukr.net

Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі актуальним є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна. Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу.                                                                                                               

Торгівля людьми – це одна із сучасних форм рабства, що включає в себе домашнє рабство, примусові шлюби, боргову кабалу, примусове зайняття проституцією чи участь у виготовленні порнографічної продукції, нестерпні форми праці тощо. Часто торгівцями живим товаром виявляються добрі знайомі чи друзі, причому значний відсоток серед них – жінки. Найчастішими формами експлуатації є нелегальна секс-індустрія, примусова праця, сурогатне материнство, втягнення в злочинну діяльність та примусове донорство. Пам’ятайте, що жертвами стають як жінки, так і чоловіки, а також неповнолітні діти.                                                                           

Щороку 30 липня, починаючи з 2014 року, світова спільнота відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2013 році з метою підвищення інформованості громадськості про цю глобальну проблему і привернення уваги до тяжкого становища мільйонів жінок, чоловіків і дітей з усіх куточків світу, які стали жертвами торгівлі людьми, а також заохочення людей активно допомагати і протидіяти цьому злочину.        

Відповідно, Ужгородським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді до дня протидії торгівлі людьми було проведено інформаційний семінар з сім'ями, які проживають на території Ужгородського районну. Під час даного заходу фахівці надали батькам рекомендації, як захистити себе та своїх дітей, і куди потрібно звертатися за допомогою в разі виникнення подібних ситуацій, які були жваво обговорені учасниками заходу. (Міжнародний жіночий правозахисний центр „Ла Страда-Українаˮ тел. 0 800 500 335  дзвінки в межах України безкоштовні та 044 205 36 94  для дзвінків у межах Києва та з закордону або Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0 800 505 501 дзвінки в межах Україні безкоштовні 527 безкоштовно для абонентів МТС, Київстар, life:).

16 та 18 липня 2019 року серед дітей, які відпочивають в оздоровчих закладах Ужгородщини, а саме, дитячому оздоровчому таборі «Вогник» Закарпатського обкому профспілки працівників державних установ та обласному спеціалізованому дитячому пульмонологічному санаторії «Малятко» працівниками Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в рамках роботи мобільного консультаційного пункту  було проведено просвітницькі заходи, спрямовані на формування навичок здорового способу життя та відповідального ставлення до власного стану здоров’я. Загалом, заходами було охоплено 57 осіб.

Зустрічі з дітьми пройшли в формі лекцій з елементами тренінгу. В результаті роботи учасники дізналися, як формуються звички, в тому числі корисні, що впливають на здоров’я та визначили фактори, які сприяють підвищенню рівня мотивації людини до ведення здорового способу життя. Діти охоче ділилися своїми думками з приводу складових здоров’я та умов його збереження.

Спосіб життя найсуттєвіше впливає на здоров'я людини. Змінити його відповідно до принципів здорового способу життя складно, але можливо, втім це залежить від самої людини та її звичок. Найбільш шкідливими звичками, які можуть сформуватись у шкільному віці є куріння та вживання алкоголю, наркотичних речовин. Саме ці звички згубно впливають на організм, який формується і ще не має належного рівня захисту від зовнішніх і внутрішніх несприятливих чинників, що часом призводять до незворотних процесів в здоров’ї людини. Саме про ці явища дедалі частіше говорять як про національне лихо, що набуває загрозливих масштабів.

З метою профілактики шкідливих звичок серед учнів та молоді, сприяння здійсненню вибору моделі власної безпечної поведінки протягом червня 2019 року працівниками Ужгородського районного центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді проведено просвітницьку та превентивну роботу з дітьми, які відпочивали у пришкільних дитячих таборах Ужгородщини. З школярами проведено лекції з питань здорового способу життя та попередження вживання психоактивних речовин, запобігання формуванню залежностей серед підлітків, профілактики асоціальної поведінки. Роботу здійснено у формі лекцій та бесід з використанням тематичних ігор і вправ.

Також, з метою підвищення рівня усвідомлення психофізіологічних, соціальних та правових наслідків вживання психоактивних речовин учні мали можливість переглянути художньо-документальний фільм «Чорно- біле кіно». Унікальність стрічки в тому, що знімались в ній не професійні актори, а рівненські школярі та студенти. Тобто створювали її самі підлітки, зображаючи дві сторони медалі: життя із наркотиками і спиртним та без них.

Учні охоче приймали участь у обговоренні фільму, ділилися своїми враженнями та думками щодо побаченого і почутого. Діти переконалися в тому, що найцінніші для людини – здоров’я та життя.

Загалом заходами охоплено 283 особи, з них: 227 дітей, 29 молоді, та 27 дорослих.

Актуальною проблемою сучасності як у світі, так і в Україні залишається епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом. Україна є одним із сумнозвісних лідерів у світовому рейтингу захворюваності та смертності від туберкульозу і посідає, за даними ВООЗ, п’яте місце у світі й друге місце в Європі та перше місце за темпами поширення ВІЛ-СНІДу. Вірус імунодефіциту людини є фактором ризику, що сприяє активації туберкульозної інфекції.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (в народі її називають паличкою Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.До основних ознак туберкульозу відносяться: тривалий кашель більше 2-3 років, втрата апетиту, схуднення, біль в грудній клітці, кровохаркання, загальна слабкість, періодичне або постійне підвищення температури тіла.

ВІЛ-інфекція – тривала інфекційна хвороба, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та характеризується прогресуючим ураженням імунної системи.

Працівниками Ужгородського районного центру соціальних служб систематично здійснюється профілактична робота щодо попередження поширення туберкульозу та ВІЛ-інфекції серед учнів загальноосвітніх шкіл та дорослого населення Ужгородського району. Зокрема, протягом І півріччя2019 року проведено 12 заходів щодо профілактики ВІЛ/СНІДУ та туберкульозу серед жителів Ужгородщини. Просвітницькими послугами було охоплено 300 жителів Ужгородського району, з них: 140 дітей, 88 молодих особи та 72 дорослих.

Патронат над дитиною (сімейний патронат) – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин.

Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка є громадянином України, має досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів та отримала відповідну рекомендацію, зі згоди всіх членів своєї сім’ї готова до розміщення під патронат дітей за місцем свого проживання і уклала з відповідним органом опіки та піклування договір про надання послуг патронату.

Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а саме:

1) обмежені у дієздатності;

2) визнані недієздатними;

3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

4) були усиновлювачами іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним з їхньої вини;

5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я України.

а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті з законом.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.

Патронатний вихователь здійснює свою професійну діяльність щодо догляду та виховання дітей в умовах своєї сім’ї, залучаючи до надання послуг добровільного помічника із числа членів сім’ї. Залучення ще одного члена сім’ї обґрунтовується потребою гарантії у забезпеченні безпеки дитини; підтримки у виконанні певних обов’язків з догляду, особливо у разі влаштування одночасно декількох дітей, немовляти, дітей з особливими потребами тощо.

Кандидатам, що мають намір стати патронатними вихователями необхідно звернутися до Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою м. Ужгород, вул.. Гойди, 8, для отримання додаткової інформації щодо процесу запровадження цієї послуги в громаді та подати відповідний пакет документів, зокрема:

-          заява;

-          копія свого паспорта та кандидата у помічники патронатного вихователя;

-          довідка про склад сім’ї (форма № 3);

-          копія трудової книжки (за наявності);

-          висновки про стан свого здоров’я та кандидата у помічники патронатного вихователя;

-          довідки від нарколога, психіатра та фтизіатра, в т.ч. і для осіб, які проживають разом із кандидатом у патронатні вихователі;

-          довідки про відсутність судимості, в т.ч. і у повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;

-          документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

-          письмова згода на влаштування дітей до цієї сім’ї усіх повнолітніх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним, а також дітей, за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

До процесу первинного відбору сімей - кандидатів також залучається служба у справах дітей Ужгородської райдержадміністрації, організацію навчання за програмою підготовки кандидатів у патронатні вихователі забезпечує Закарпатський ОЦСССДМ.

Влаштування дітей, які втратили рідні сім'ї, в прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу - додатковий шанс реалізувати право на виховання в сім'ї для всіх дітей, незалежно від їх віку, стану здоров'я, наявності негативного життєвого досвіду, відхилень у розвитку та поведінці, особливостей правового статусу. Адже, для всебічного та гармонійного розвитку дитини потрібна родина, у якій формуються позитивні емоційні стосунки, забезпечуються догляд та виховання відповідно до віку, індивідуальних потреб і можливостей дитини, вибудовуються її світогляд та моральні орієнтири, формуються уміння та навички, необхідні для успішної соціалізації.

Дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї – одна з оптимальних форм сімейного влаштування, при якій особи, які надають послуги з виховання, догляду та захисту прав дітей, прийнятих в свої сім'ї забезпечують реальну можливість дітям-сиротам і дітям, які залишилися без піклування батьків, реалізувати право на життя в родині.

Прийомна сім'я - це одна із форм влаштування дітей, в якій прийомні батьки беруть на виховання та спільне проживання від 1 до 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомні діти живуть у такій сім'ї до досягнення повноліття або до 23 років, якщо вони навчаються у ВУЗі.Таким чином, після досягнення дитиною повноліття або закінчення навчання вона вибуває з прийомної сім’ї. 

Дитячий будинок сімейного типу формується і діє за таким же принципом з різницею, що дітей може бути розміщено не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей.

Діти, які виховуються у прийомній сім'ї або в будинку сімейного типу не втрачають статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, за ним зберігаються всі пільги, передбачені законодавством України. 

Варто зазначити, що прийомні батьки, батьки-вихователі є законними представниками прийомних дітей на підприємствах, в установах та організаціях без спеціальних на те повноважень, несуть персональну відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей, дітей-вихованців.

Фінансування прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу здійснюється за рахунок державного бюджету. Прийомним батькам, батькам-вихователям щомісяця виділяються кошти на харчування прийомних дітей, придбання для них одягу, взуття, м’якого інвентарю, лікарських засобів, предметів особистої гігієни, іграшок, книжок тощо. Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

Прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу є живим організмом, у якому час від часу відбуваються як позитивні, так і негативні процеси. Успішність «народження нової сім’ї» залежить від розуміння батьками потреб прийомної дитини, дитини-вихованця та усвідомлення можливих труднощів на цьому шляху. Створення прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу повинно бути завжди спільним і усвідомленим рішенням всіх її членів, а також прийомної дитини при підтримці служби соціального супроводу. Адже, сім’я, як соціальний інститут, є лише однією з форм співіснування людей, що історично розвивається та постійно зазнає змін. Повноцінний же розвиток дитини не залежить лише від формального проживанні дитини в лоні сім’ї. Він базується на тих стосунках, які дарують та делегують дитині члени її найближчого оточення, тобто сім’ї та родини.

Якщо Ви бажаєте стати батьками-вихователями або прийомними батьками за більш детальною інформацією для проходження навчання та збору необхідних документів звертайтесь до Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м. Ужгород, вул. Гойди, 8 тел. 61-62-04.

10 травня 2019 р. працівниками Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було проведено інформаційний семінар з сім’ями, які проживають на території Ужгородського району на тему: «Роль сім’ї у вихованні дітей», приурочений до Дня матері та Міжнародного дня сім’ї в Україні. Адже, саме сім’я є тим первинним осередком, де проходить становлення особистості, де діти дістають перші відомості про багатообразність і складність оточуючого їх світу, про добро і зло, де формуються їхні звички і вміння, погляди і життєві плани, потреби і здібності.

Під час даного заходу фахівці проінформували батьків про зміст сімейного виховання: моральне, розумове, трудове, естетичне і фізичне виховання дітей. Також, особливу увагу було звернено на виховання у дітей любові до рідної мови, культури свого народу, поваги до людей, піклування про молодших і старших, співчуття і милосердя до тих, хто переживає горе, шанобливого ставлення до традицій, звичаїв, обрядів, до знання свого родоводу, історії народу.

Окремо практичним психологом разом з учасниками заходу було обговорено питання ролі батьків у функціонуванні сім'ї, забезпеченні емоційного комфорту та позитивного самопочуття всіх членів родини, співвідношення сімейних ролей та зон відповідальності. Також, розглянуто особливості бачення ролей членів родини через призму дитячого малюнку, аналіз малюнків сім'ї дітей різних вікових груп. Практичним психологом у роботі з батьками було використано проективну методику «Живий дім» та вправу «Зона відповідальності». Присутнім було наголошено на важливості задоволення потреби в любові до себе, вмінні дбати про власне здоров’я, здатність тверезо мислити, шукати внутрішні ресурси, для забезпечення власного стабільного психоемоційного стану, що безумовно позитивно відображається на стилі та якості виховання дітей та їх поведінці в майбутньому.

По закінченню заходу батьки отримали подарункові набори від благодійників.

04 квітня 2019 року працівниками Ужгородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з представником управління соціального захисту населення Ужгородської державної адміністрації було проведено групу взаємопідтримки для дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей Ужгородського району. Головними темами вищевказаного заходу були «Соціально-психологічні особливості дітей, які потребують сімейного виховання» та «Оздоровлення дітей-вихованців та прийомних дітей в 2019 році».

Працівник управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації - Нагорняк І.І. розповіла батькам-вихователям та прийомним батькам про можливості оздоровлення дітей-вихованців та прийомних дітей в літній період та протягом 2019 року. Також, було обговорено алгоритм отримання путівок до оздоровчих таборів в 2019 році. 

Практичним психологом відділу соціальної роботи Ужгородського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - Бабинець Л.В. разом з батьками-вихователями, прийомними батьками було обговорено соціально-психологічні аспекти розвитку дітей на різних вікових етапах, також, надано інформацію про вікові особливості реакції на травму дітей. Розглянуто способи надання адекватної допомоги дитині у зв’язку з її психотравматичним минулим. Батьки-вихователі, прийомні батьки обмінялися власним досвідом взаємодії з дітьми, що мають психотравматичний досвід у минулому.

Також, обговорено актуальний психоемоційний стан батьків-вихователів, прийомних батьків та їх відношення до закономірних змін, що відбуваються в процесі функціонування прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу. Учасники групи обговорили можливі способи саморегуляції та пошуку внутрішніх ресурсів для ефективного функціонування прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу.