СКИНУТИ

Робота закладів культури району у 1 півріччі 2018 року спрямовувалась на реалізацію головної мети галузі та виконання пріоритетних завдань, серед яких - модернізація закладів культури, впровадження інноваційних методів роботи, розвиток аматорської творчості, традиційного та сучасного мистецтва, підтримка талановитої молоді та обдарованих дітей, реалізація культурно-мистецьких та культурологічних заходів, залучення громадських ініціатив до участі в культурно-мистецьких проектах, зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, збереження та популяризації історико-культурної спадщини, розвиток міжнародної культурної діяльності.

         Протягом звітного періоду в районі стабільно працювали заклади культури, серед яких:

-41 клубний заклад, в тому числі:

1 районний будинок культури;

15 сільських будинків культури та 24 сільських клубів;

1 креативно-мистецький комплекс «Вілет» с.Кам’яниця;

- централізована районна бібліотечна система, до складу якої входять 1 ЦРБ та 35 бібліотек – філіалів;

- 18 «народних» самодіяльних колективів та 2 «зразкових»;

- 4 дитячі школи мистецтв, а саме: Середнянська, Тарнівецька, Коритнянівська, Малодобронська;

- 7 музеїв на громадських засадах, з них 1 етнографічний музей носить звання «народний» у с. В.Добронь.

У районі діє 356 клубних формувань, з них для дітей і підлітків – 186; колективів художньої самодіяльності – 255, де задіяно 2825 учасників, з них для дітей і підлітків – 141, в яких учасників 1575 чол.; любительських об’єднань та клубів за інтересами – 97, в яких 1185 учасників; 4 – дискотеки.

На утримання галузі культури станом на 01.06.2018 року по загальному фонду використано 7 889,58 тис. грн., в тому числі:

- на заробітну плату та нарахування на заробітну плату – 7 135,37тис.грн.,

- на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 286,62 тис. грн.

По спеціальному фонду, а саме батьківська плата за навчання, надійшло 187,99 тис. грн.

ОСНОВНІ КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ЗАХОДИ

Протягом 1 півріччя 2018 року закладами культури проведено велика кількість культурно-мистецьких заходів, основна частина з яких:

- традиційне районне свято колядницьких колективів «Радуйся, земле, коляда іде»;

- районний конкурс українського художнього слова, присвячений Всесвітньому дню поезії «Поетичне слово», щотакож став уже традиційним;

- районна виставка великодніх композицій «Писанкова поезія», майстер-класи з писанкарства;

- районний концерт до Дня Матері «Вклонімося матусі рідній»;

- районний концерт приурочений збереженню та розвитку національних культурних традицій (БК с.П.Комарівці);

- традиційний районний фестиваль «З джерела гірського, краси людської», який збирає багато поціновувачів прекрасного (с.Дубрівка);

- районне свято до Міжнародного дня захисту дітей «Таланти Ужгородщини», яке проводиться спільно з відділом освіти, молоді та спорту;

- ювілейний концерт з нагоди 50-річчя народного вокального ансамблю «Ужанка»;

- районний концерт до Дня медичного працівника.

Колективи художньої самодіяльності району приймали участь в обласних заходах, а саме:

- обласному фестивалі «Василя»;

- обласному фестивалі-ярмарку «АгроСакураФест – 2018»;

- обласному фестивалі-ярмарку «Медовухафест»;

- обласному святі танцю, присвячене Міжнародному дню танцю;

- ХУІ обласному конкурсі українського художнього слова ім.І.Ірлявського «Моя весна».

Колективи району підтримують дружні зв’язки з колективами Угорщини, Словаччини , Румунії, Сербії, які щороку обмінюються творчими концертами. Цьогоріч колективи ужгородщини прийняли участь у заходах, що проводилися за кордоном:

- участь вокального ансамблю «Чічергов чайок» у Міжнародному фестивалі різників в м.Ойок (Угорщина);

- участь вокального ансамблю «Чологань» БК с.Тийглаш у Міжнародній зустрічі хорів в с.Лудош (Сербія);

- участь зразкового хореографічного колективу «Наша Файта» БК с.Сторожниця у фестивалі Токай у Європі» у м.Словенске Нове Место (Словаччина);

- участь колективів художньої самодіяльності БК с.Тийглаш у концерті до Дня Національної Єдності в м.Кішварда (Угорщина);

- участь зразкового хореографічного колективу «Наша Файта» БК с.Сторожниця у Міжнародному фестивалі «Прага – серце народів» у м.Прага (Чехія).

Крім того, у закладах культури проведено тематичні заходи до Дня Героїв Небесної Сотні, серед яких години пам’яті «Заради майбутнього», уроки патріотизму “Вони стояли за ЄдинуУкраїну!”, вечори-реквієми “Герої не вмирають”, тощо.

Заходи, що проводяться в районі, висвітлюються в засобах масової інформації: районній газеті «Вісті Ужгородщини» (на українській та угорській мовах), «Карпат ігоз со», «Новини Закарпаття», «Ужгород», телебаченні «Тиса – 1», «М – студіо».

ЦЕНТРАЛІЗОВАНА РАЙОННА БІБЛІОТЕЧНА СИСТЕМА

Основні напрями діяльності бібліотечних закладів: підвищення інформаційного сервісу бібліотек, створення максимально-комфортних умов для роботи користувачів та персоналу, підвищення якості обслуговування, підсилення видимості бібліотек для сільської громади, нові форми масової бібліотечної роботи та організація дозвілля користувачів. Весь комплекс заходів спрямовувався на збереження мережі бібліотек, підтримки зв’язків з діловими партнерами, громадськими організаціями і ЗМІ для створення позитивного іміджу бібліотек. Станом на 01.06.2018 у бібліотечних закладах працює 43 особи.

Протягом 1-го півріччя 2018 року послугами бібліотек скористались 18500 користувачів. Відвідування книгозбірень становить 56860. Користувачам бібліотек видано 180400 примірників друкованої продукції. З метою задоволення інформаційних запитів через Всесвітню мережу читачі мають змогу користуватися 5-ма пунктами вільного доступу до Інтернету, послугами Інтернет–центру в центральній бібліотеці. Книжковий фонд ЦРБС на 01.06.2018 року становить 288127 друкованих видань. З метою актуалізації бібліотечних фондів вилучено 4033 примірників, надійшло з різних джерел 2737 примірних видань.

У своїй роботі бібліотеки орієнтувались на потреби громади, на запити основних категорій користувачів на основі державних, місцевих та власних програм. Постійно проводились заходи з популяризації книги та читання. Проведено 185 масових заходів, серед яких: заходи з відзначення Дня Соборності України, річниці революції Гідності, Міжнародного дня рідної мови. Активно впроваджувались нові форми організації дозвілля користувачів: майстер-класи за участю майстрів народної творчості, абетка безпеки “Малечі про небезпечні речі”, мистецькі релакс-години, книжкові квести. Відбувся традиційний Тиждень дитячого читання, в рамках якого проведено конкурс “Кращий читач - 2018”, а також виставки малюнків читачів “Я і бібліотека”, літературні вікторини “Книгу читати — усе знати”, флеш-моб “Будь на хвилі- читай!”, тощо. Низку заходів проведено спільно з учасника мичитацьких об’єднань за інтересами, що діють у бібліотечних закладах. Зокрема, різдвяні та великодні майстер-класи відбулися у бібліотеках-філіях.

Бібліотеки району прийняли участь у районному конкурсі поезії "Поетичне слово". У рамках діючих угод про співпрацю Ужгородського районного центру зайнятості та районної централізованої бібліотечної системи пройшов заочний конкурс творів-роздумів «Мій вибір моє майбутнє» серед учнівської молоді. Також у бібліотеці проходять засідання клубу за інтересом «Орієнтир», в рамках клубу проводяться цікаві профорієнтаційні уроки та екскурсії на підприємства міста та району.Також бібліотеки активно долучились до Міжрегіонального конкурсу дитячої листівки "Від перлинок Слобожанщини до родзинок Закарпаття».

На базі Ужгородської ЦРБ угорськими фахівцями Ніредьхазької обласної бібліотеки ім. МорицаЖигмонда проведено семінар-практикум «Інноваційні методи роботи в бібліотеках». У ньому прийняли участь бібліотекарі, які обслуговують угорське населення в Закарпатській області.

Упродовж півріччя здійснювалось методичне забезпечення діяльності бібліотек-філій. Проведено практикум бібліотечних працівників на тему «Впровадження Універсальної десяткової класифікації в роботу бібліотек» Піднесенню іміджу бібліотек сприяє використання інтернет-сайтів, де висвітлюється інформація про роботу бібліотек.

ПОЧАТКОВІ СПЕЦІАЛІЗОВАНІ МИСТЕЦЬКІ НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ

У районі успішно функціонує 4 школи естетичного виховання: Середнянська, Коритнянівська,Тарнівецька, В.Добронська. Розмір плати за навчання у школах встановлено відповідно до наказу відділу культури РДА від 30.08.2017 № 54 і становить 70 грн. Від плати за навчання у школах звільнено дітей із багатодітних, малозабезпечених сімей; дітей-інвалідів; дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, що знаходяться під опікою; дітей, батьків-інвалідів І та ІІ груп; дітей, батьки яких загинули у зоні проведення антитерористичних операцій; дітей, батьки яких мають статус учасника бойових дій, та на яких розповсюджується дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Плату за навчання у розмірі 50-ти відсотків встановлено для дітей, батьки яких є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; дітей, які втратили годувальника (напівсироти); дітям сімей, з яких навчається двоє дітей. Станом на 01 січня 2018 року в музичних школах району навчається 745 учнів, з них: 193 - пільговики, що навчаються безкоштовно, 42 – учні платять за навчання 50 відсотків.

Окрім виконання основної функції - надання початкової мистецької освіти, протягом півріччя школи проводили різноманітні публічні заходи, спрямовані на виховання естетичного смаку, підвищення виконавського рівня учнів та викладачів. У 1 півріччі 2018 року більше35 учнів стали лауреатами та дипломантами обласнихконкурсів, фестивалів, олімпіад, виставок.

Відбулися творчі звіти учнів та викладачів музичних шкіл, які вчергове підтвердили те, що школа є невичерпним джерелом дитячої творчості, таланту і натхнення, де вихованці долучаються до високого мистецтва, розвивають власний світогляд та естетичний смак. Учні музичних шкіл активно долучалися до участі в обласних мистецьких конкурсах, де презентували високу виконавську майстерність. Протягом звітного періоду проводилися заходи, спрямовані на підвищення фахового рівня викладачів, активізації навчально-виховного процесу, що здійснювався відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей учнів, їх віку.